Artykuły

Poznań. Opera Masseneta w Wielkim

Opera Masseneta na deskach Teatru Wielkiego zabrzmiała w 1920 r. 90 lat później powraca do opery poznańskiej w nowej odsłonie

"Goethe mawiał, że tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka. Jednak w partyturze Wertera słowa i muzyka są do siebie tak zbliżone, że wydaje się, jakby zrodziły się z tej samej inspiracji". Te słowa wypowiedział jeden z krytyków po wiedeńskiej prapremierze opery Jules'a Masseneta. Premiera odbyła się w Wiedniu, choć pierwotnie planowano Paryż. Stolica Francji okazała się jednak pechowa - najpierw kierownictwo paryskiej Opera-Comique odwołało premierę dzieła, nazywając je zbyt przygnębiającym, a kolejną próbę wystawienia udaremnił pożar teatru. Massenetowi przypadła nagroda pocieszenia - wiedeńskie prawykonanie zakończyło się sukcesem.

Opera, inspirowana dramatem "Cierpienia młodego Wertera" Johanna Wolfganga Goethego, zmienia nieco profil głównego bohatera. Nie jest on tutaj bohaterem romantycznym, poszukującym prawdy i piękna, ale zwykłą ofiarą frustrującej miłości. Nie mogąc wytrzymać z tęsknoty za ukochaną Charlotte, która oddała rękę Albertowi, Werhter popełnia samobójstwo. Opera Masseneta, uznawana za jedną z najlepszych pod względem muzycznym, na deskach Teatru Wielkiego zabrzmiała w 1920 r.

Dziewięćdziesiąt lat później powraca do opery poznańskiej w nowej odsłonie, za którą odpowiedzialni będą hiszpański reżyser Ignacio Garcia, hiszpańska scenografka Carmina Valencii Tamajo oraz włoski dyrygenta Roberto Tolomelli. Kostiumy do spektaklu zaprojektowała Kornelia Piskorek. W marcu "Wertera" będzie można zobaczyć dwa razy, w role główne wcielą się m.in. amerykański tenor Brian Jagde, Koreańczyk Jeongki Cho (Werter), ukraińska mezzosopranistka Irina Zhytynska i Sylwia Złotowska (Charlotte).

Na scenie zobaczymy też Tomasza Mazura, łotewskiego śpiewaka Imantsa Erdmanna, a także jednego z najbardziej rozchwytywanych na świecie polskich barytonów - Marcina Bronikowskiego (Albert). Spektakl w oryginalnej wersji językowej będzie można zobaczyć w sobotę 27 marca oraz we wtorek 30 marca w ramach premier studenckich (godz. 19).

(...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji