Artykuły

Misteria Męki Pańskiej

W wielu miejscach Polski organizowane są misteria Męki Pańskiej. Cieszą się one coraz większą popularnością. Jednym z największych widowisk plenerowych na świecie będzie przedstawione już w najbliższą sobotę o godz. 19 misterium Męki Pańskiej w cytadeli w Poznaniu. Organizatorzy tych wielkopostnych widowisk pasyjnych podkreślają, że w dzisiejszych czasach obraz najszybciej dociera do wyobraźni człowieka, stąd taka forma przybliżenia męki, śmierci i zmartwychwstania, jak misteria jest nadal bardzo aktualna - pisze Małgorzata Pabis w Naszym Dzienniku.

W języku łacińskim "misterium" oznacza "tajemnicę" - słowo to najpełniej oddaje charakter swoistego widowiska, które w niezwykły sposób pozwala wierzącym współuczestniczyć w historii śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W Polsce od XVI wieku inscenizacje Męki Pańskiej wystawiane były najpierw w kościołach, potem na placach miejskich.

Poznańskie misterium ma wymiar nie tylko religijny, lecz także artystyczny. Ponadto jest ono największym widowiskiem pasyjnym w Europie, co doskonale poświadczają statystyki: 2000 bochenków chleba pieczonych przez poznańskie piekarnie, 500 kostiumów, 1000 osób pracujących przy każdym przedstawieniu, w tym - 300 aktorów, 300 harcerzy z ZHP i ZHR, 300-osobowy chór, 100-osobowa ekipa organizacyjna oraz 100 000 widzów z całego kraju.

Misterium wiernie odtwarza sceny z Ewangelii. Prowadzi uczestników od Wieczernika poprzez Ogród Oliwny, Świątynię Jerozolimską, pałace Piłata i Heroda, aż do finalnej sceny na Golgocie. Jak podkreśla Artur Piotrowski, reżyser przestawienia, istotną rolę pełni miejsce, w którym realizowane jest misterium. Cytadela była areną krwawych walk podczas II wojny światowej. To tutaj w lutym 1945 roku najdłużej trwały walki o Poznań. Także i w innych miejscach Polski zostaną zorganizowane misteria Męki Pańskiej. Na Podkarpaciu np. tradycyjnie takie widowisko przygotowywane jest przez księży michalitów w Miejscu Piastowym. - W tym roku nasze misterium nosi tytuł "Bo jak śmierć potężna jest miłość". Uczestnictwo w inscenizacji pasyjnej może być dobrym przygotowaniem do przeżycia Świąt Wielkanocnych - mówi ks. Leszek Przybylski, dyrektor LO przy NSD w Miejscu Piastowym, dodając, że w przedsięwzięcie zaangażowała się cała szkoła. Misterium Męki Pańskiej będzie można zobaczyć jeszcze dziś o godz. 15.30 i jutro o 15.00.

Tradycyjnie upamiętnienie Męki Pańskiej wystawiane jest także w Górce Klasztornej (27 i 28 marca, a także 10 kwietnia). Niezmienny od ponad dwudziestu lat scenariusz jest oparty na Ewangeliach, a także książce "Jezus z Nazaretu" Romana Brandstaettera. - To jedyne misterium, w którym w ramach kształcenia i rozwoju kultury chrześcijańskiej większość ról odgrywają nieprofesjonalni aktorzy, na co dzień zwykli, prości rolnicy - mówi ks. Andrzej Kościukiewicz.

Po ponad 200 latach przerwy w Górze Kalwarii ponownie zostanie wystawione misterium Męki Pańskiej. Przedstawienie, które odbędzie się 28 marca na placu przed ratuszem miejskim, będzie jedyną inscenizacją pasyjną na Mazowszu prezentowaną w Niedzielę Palmową.

Rok Kapłański ogłoszony przez Benedykta XVI stał się myślą przewodnią X Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci 28 marca w dwóch odsłonach - o godz. 16.00 i 19.45. - Pragniemy dotknąć tajemnicy kapłaństwa, by pokazać, że poprzez posługę księdza przychodzi do nas sam Chrystus - opowiada Mariola Ciesielska, autorka scenariusza, podkreślając, że X Misterium Męki Pańskiej posiada bardzo wymowny tytuł: "Crux mea... lux mea" - "Krzyż mój... światło moje".

Na zdjęciu: Misterium Męki Pańskiej, Poznań 2009 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji