Artykuły

Poznań. Kulturalna burza mózgów nad Wielkopolską

Operator programu Europejskiej Stolicy Kultury Poznań 2016 rozpoczął akcję zbierania propozycji do programu Poznańskiej Burzy Kulturalnej. Do 15 maja można składać projekty działań, które mogą stać się częścią programu Poznańskiej Burzy Kulturalnej 2016. Zaproszenia do udziału w konkursie operator ESK Poznań 2016 kieruje do wszystkich instytucji kultury, organizacji pozarządowych, indywidualnych twórców oraz animatorów życia społecznego i kulturalnego - z Poznania, Wielkopolski i Europy.

Wzór wniosku i szczegóły dotyczące programu Poznań ESK znajdują się na stronie www.2016poznan.pl Z myślą o udziale w programie partnerów z Europy wniosek przygotowany został także w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Propozycja współpracy rozsyłana jest między innymi do wszystkich hiszpańskich miast kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2016 roku obok miasta polskiego miano ESK będzie nosiło także miasto hiszpańskie.

Program Poznańskiej Burzy Kulturalnej zakłada, że w 2016 roku Poznań, jak i cała Wielkopolska będzie miejscem setek ważnych wydarzeń kulturalnych. Lokalna społeczność - Poznania i regionu, a także zainteresowane podmioty z całego kraju i Europy mają szansę, by wspólnie z operatorem wypełnić treścią wniosek aplikacyjny Poznania. Projekty przyjmowane będą do 15 maja. Po tym etapie komisja artystyczna wybierze kilka pomysłów, które zostaną umieszczone we wniosku. W momencie, gdy Poznań przejdzie do kolejnego etapu konkursu, wszystkie złożone propozycje programowe będą miały szanse realizacji. Na obecnym etapie starań - w fazie preselekcji - ważny jest pomysł, wstępna koncepcja i ogólny zarys projektów. Obok koncepcji artystycznej ważne jest, by uwzględnić w nich także wymiar społeczny, ekonomiczny, kulturowy i europejski.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury powstała ponad dwudzieścia lat temu. Pomysłodawczynią była minister kultury Grecji, Melina Mercouri. ESK to najpoważniejszy program kulturalny Unii Europejskiej skierowany do miast i najbardziej rozpoznawalna inicjatywa UE w dziedzinie kultury. Spotyka się on z zainteresowaniem szerokiej publiczności, przyciąga uwagę mediów, korzystnie wypływa na rozwój turystyki i kultury w wybranych miastach i regionie, prowadzi do zjednoczenia środowisk twórczych, wyzwala w mieszkańcach poczucie dumy i pomaga w rozwiązaniu lokalnych problemów. Uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury stwarza wyjątkowe możliwości i daje impuls rozwojowy nie tylko dla zwycięskiego miasta, ale i całego regionu.

Pomysły można przesyłać do 15 maja 2010 na adres operator@poznan2016.org. W tytule wiadomości należy wpisać: Poznań 2016 - propozycja projektu.

INFOLINIA

(061) 661 4385

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji