Artykuły

Warszawa. Ostatnie spektakle Studia Teatralnego Koło

23 i 24 kwietnia o godz. 21 Studio Teatralne Koło zagra po raz ostatni przy ul. Konopnickiej 6 spektakle "Ukryj mnie w gałęziach drzew" (na zdjęciu). Studio Teatralne Koło z wielkim żalem informuje, że jest to być może ostatnia szansa by zobaczyć te spektakle w ogóle. Nie ma pewności, gdzie będą w przyszłym sezonie.

Studio Teatralne Koło jest stowarzyszeniem działającym od ponad 10 lat. Niestety do tej pory nie posiada własnego miejsca, co jest ogromnym utrudnieniem dla eksploatacji spektakli. Koło grało m.in. w: Akademii Teatralnej, klubie Pruderia, Teatrze Studio, PZO, Fabryce Trzciny, Centralnym Basenie Artystycznym, Teatrze Imka. Ciągle boryka się z przenoszeniem spektakli oraz całego dorobku jakim jest duża ilość scenografii z miejsca na miejsce. Brak własnej sceny powoduje, że repertuar musi być ustalać na bieżąco. Nie można zaplanować z dużym wyprzedzeniem nowych produkcji. Koło startuje w różnych konkursach dotacyjnych, ciągle szuka, wierzy, że wreszcie uda się zatrzymać się gdzieś na dłużej. Granie gościnnych spektakli w różnych miejscach wiąże się z ogromnymi wydatkami. Żeby myśleć na poważnie o tym co robimy nie można już dłużej tak działać.

W tym sezonie Koło jest wyjątkowo w trudnej sytuacji. Zagrano bardzo małą liczbę spektakli. Udało się doprowadzić do premiery spektaklu "Trip71" jednak nie ma gdzie go grać. Trwają prace nad nową premierą jednak Koło jest zmuszone do ogłoszenia ostatnich granych w tym sezonie spektakli:

Koło prosi wszystkich przyjaciół o wsparcie w tych najbliższych dniach. Zaprasza na ostatni tydzień z Kołem. Każdemu spektaklowi będzie towarzyszył mały poczęstunek, który będzie okazją do wspólnej rozmowy i nadzieja że uda się przezwyciężyć wszystkie trudności.

Studio Teatralne Koło jest niezależną grupą teatralną działającą od 1997 (zarejestrowana formalnie w 2002r. jako stowarzyszenie non-profit) roku z inicjatywy studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Celem grupy od początku jej działalności było i jest tworzenie niezależnych produkcji teatralnych oraz poszukiwania w zakresie metod i środków wyrazu w przestrzeni sztuk performatywnych. Zespół Studia tworzą stali współpracownicy, aktorzy, scenografowie, muzycy, producenci i organizatorzy. Formuła działania Studia jest otwarta i do współtworzenia projektów często zapraszani są artyści nie wchodzący w skład stałego zespołu.

W ciągu całej działalności Koło wyprodukowało ok. 20 premier.

Siłą Koła jest ciągłość pracy teatralnej opartej na autorskiej metodzie pracy której podstawą jest improwizacja, wywodzącej się z rosyjskiego teatru. Spektakle produkowane w Studiu eksploatowane są przy pełnej widowni przez okres minimum trzech sezonów. Przez ostatnie dziesięć lat udało się zdobyć własną publiczność.

Wszystkie spektakle oparte są na autorskich scenariuszach reżysera i dramaturga Igora Gorzkowskiego. Dla Koła ważny jest również aspekt edukacyjny, dlatego pod opieką Koła powstały spektakle studenckie, Koło było również przez 10 lat organizatorami Młodzieżowego Festiwalu Teatralnego "Mały Azyl"

Ludzie tworzący Koło to:

Aktorzy:

Agata Buzek, Marta Chodorowska, Anna Gajewska, Izabela Gwizdak, Monika Pikuła, Anna Sroka, Magdalena Warzecha, Bartłomiej Bobrowski, Sławomir Grzymkowski, Wiktor Korzeniewski, Łukasz Lewandowski, Bartosz Mazur, Marcin Przybylski.

Pion organizacyjny:

Marta Wójcicka, Igor Gorzkowski, Małgorzata Ignatowska, Joanna Nawrocka, Katarzyna Krapacz, Iwona Drejer.

Ze Studiem Teatralnym Koło współpracują:

Joanna Gawrońska, Magdalena Dąbrowska, Piotr Tabakiernik, Olga Szczepańska, Jan Kozikowski, Joanna Talejko, Anna Czarnota, DJ Burn Reynolds, VJ FX, Zofia Krystman, Anna Piwowar, Mikołaj Molenda, Aniela Dybowska, Maciej Diduszko, Antoni Ferency, Maciek Sawicki, Tomasz Dubiel, Antek Rylke, Ryszard Kania.

Studio Tearalne Koło współpracuje m.in. z Urzędem Miasta St. Warszawa, Grupą Twożywo, Austriackim Forum Kultury, Stowarzyszeniem Artanimacje, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Fundacją "Bęc Zmiana", Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia, West Development, Klubokawiarnią Chłodna 25, klubem Powiększenie i Planem B, grupą PG13.

Spektakle:

"Trip71" (premiera 6 stycznia 2010), "Żółta Strzała" (premiera grudzień 2008, Basen Artystyczny), "Ukryj mnie w gałęziach drzew" (premiera październik 2008, Basen Artystyczny), "Hydraulik" (premiera grudzień 2007, Państwowe Zakłady Optyczne), "Spacerowicz" (premiera październik 2007, Państwowe Zakłady Optyczne), "TVR" (premiera grudzień 2007, CSW Zamek Ujazdowski). "Sandmann" (premiera grudzień 2006, Państwowe Zakłady Optyczne), "Taksówka" (premiera październik 2006 Galeria Pruderia - wyróżnienie w konkursie na dramat współczesny, nagroda Ministra Kultury, uznany za najlepszy spektakl i dramat roku 2006 w ankiecie Najlepsi 2006 miesięcznika "Teatr"), "Arabska noc" (premiera maj 2006 Galeria Pruderia) "Elektryczne Wizje" wg Tytusa Czyżewskiego (premiera luty 2006 Galeria Pruderia) "Nogi Izoldy Morgan" wg Brunona Jasieńskiego (premiera kwiecień 2006 Galeria Pruderia), "Absolutnie off Show" (Galeria Pruderia - wyróżnienie w konkursie na dramat współczesny), "Miłość do trzech pomarańczy" wg Gozziego (Pałac Królikarnia - nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Ogródkowych), "Wynajmę pokój" (Collegium Nobilium). "Strona zakwitających dziewcząt" wg Prousta (Collegium Nobilium - nagroda na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych), "Rosyjski dramat" (Teatr Studio - Grand Prix festiwalu Tczew - Europa 2000), "Wynajmę pokój" (Koło Naukowe AT), "Trzy letnie popołudnia" (Koło Naukowe PWSFTViT w Łodzi).

Ceny biletów: ulgowy 20zł (uczniowie, studenci), normalny 30zł. Rezerwacje: rezerwacja@studiokolo.com lub telefonicznie: 0 502 229 051 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji