Artykuły

Dyrekcja Teatru Ziemi Pomorskiej na rzecz akcji pomocy zimowej bezrobotnym

"Pastorałki Pomorskie" na Pomoc Zimową

Na froncie walki ze skutkami panującego kryzysu gospodarczego mamy do zanotowania nowy, godny uznania czyn. Dyrekcja Teatru Ziemi Pomorskiej postanowiła oddać na cele akcji niesienia pomocy zimowej bezrobotnym całkowity dochód z premiery "Pastorałki Pomorskie" pióra ks. Nagórskiego (ks. Rógan), która odbędzie się w najbliższy czwartek, t. j. 22 bm. o godz. 20.

Podkreślając z całym uznaniem obywatelski czyn Dyrekcji Teatru Ziemi Pomorskiej, która już nieraz dała dowody zrozumienia dla akcji niesienia pomocy bezrobotnym, szczególną uwagę Czytelników zwracamy na wartość "Pastorałek Pomorskich" jako utworu scenicznego. Napisane przez ks. N., błąkały się dotychczas na amatorskich scenach, nie znane szerszym warstwom społeczeństwa. Dopiero w roku obecnym Dyrekcja T. Z. P. doceniając ich walory sceniczne, postanowiła wystawić je po raz pierwszy na scenie zawodowej, okazując tym samym swe zrozumienie dla propagandy regionalizmu pomorskiego. Analizowany z tego punktu widzenia cenny ten utwór, któremu skromny i cichy autor poświęcił 25 lat żmudnej pracy niepowszednią posiada wartość. Piękno jego polega nie tylko na szeregu kompozycyj scenicznych. Uwypuklenia wymagają przede wszystkim walory wokalno-muzyczne utworu. Czcigodny autor z mrówczą doprawdy pilnością zebrał cały szereg kantyczek ludowych, odzwierciedlających tak żywo duszę i serce kaszubskie i wzbogacił nadto całość znaczną ilością kompozycyj własnych, opartych na motywach kaszubskich jak np. "Marzenie Kaszuby". Jeżeli dodamy do tego, że te przepiękne kompozycje zinstrumentował znany i ceniony nie tylko na Pomorzu kompozytor prof. Zygmunt Moczyński, otrzymamy pełen obraz strony wokalno-muzycznej "Pastorałek Pomorskich".

Z uwagi na te wszystkie walory "Pastorałek", stanowiących nie powszedni pomnik folkloru Pomorza, życzyć by sobie należało, by wszyscy zapoznali się z tą perłą - jak ją śmiało nazwać można - regionalizmu pomorskiego. Polecić je możemy zarówno starszym jak i młodzieży, która w pierwszym rzędzie poznać winna bogactwo folkloru Pomorza. Pielęgnowanie bowiem odrębności regionalnych przyczynia się do podniesienia i uwydatnienia piękna i bogactwa duszy polskiej, przysparzając nowych wartości dla rozwoju ogólno-polskiej kultury.

To też sądzimy, że cały kulturalny Toruń pośpieszy na premierę "Pastorałek" i to tym bardziej, te dochód z nich przeznaczony jest na akcję niesienia pomocy bezrobotnym.

Bilety nabywać można codziennie w sekretariacie Komitetu (Ratusz, pokój nr. 13, i w drogerii Foto-Szady, od godz. 9,30 do 13,30 i od 15 do 18). W dniu przedstawienia do godz. 17 - od godz. 18 do końca pierwszej przerwy w kasie Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji