Artykuły

Lublin. Teatr w Noc Kultury

Program Nocy Kultury jak co roku potwierdza tezę, że Noc jest prawdziwym pospolitym ruszeniem lubelskich ludzi sztuki. Nie poprzestają oni zresztą na prezentowaniu "standardowej" oferty. W wielu miejscach pojawiają się wydarzenia przygotowane specjalnie na tą okazję. Zwłaszcza teatromani mają szanse na jednorazowe atrakcje specjalne.

Prym wiodą tu lubelskie sceny repertuarowe. Teatr Andersena proponuje na przykład interaktywną wersję jednego ze swoich spektakli pt. "Trzy świnki czyli Los Tres Vagabudos" [na zdjęciu]. Tym razem na scenie w Klasztorze Dominikanów pojawi się "Czwarta świnka" - improwizacja z udziałem widowni, zagrana wspólnie z grupą No Potatoes, posługującą się techniką impro (godz. 19, dodatkowo pokaz "impro show" - godz. 21, rezerwacje - tel. 81 532 32 25). Z kolei Teatr Muzyczny planuje "Wielki finał kameralnych spotkań z gwiazdami", czyli koncert popularnych arii w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego. Teatr im. Osterwy zaprasza na "Teatralne Inicjacje". Tym razem będzie to... podróż w czasie, wraz z jednym z wyróżniających się aktorów zespołu Teatru Osterwy, Mikołajem Roznerskim. Ubiegłoroczny laureat przyznawanej przez ZASP za najlepszy debiut Nagrody im. Nardellego pokaże swoje pierwsze próby i działania sceniczne ze szkoły teatralnej, fragmenty etiud aktorskich i debiutanckich ról (godz. 22 oraz północ, rezerwacja - tel. 81 532 44 36).

Szczęśliwy traf sprawił, że na 5 czerwca datę swojej najświeższej premiery ustalił Teatr Centralny. W spektaklu zatytułowanym "Głód Knuta Hamsuna" swoje siły połączyli artyści aż trzech zespołów pracujących pod szyldem Centralnego: Łukasz Witt-Michałowski, szef Sceny InVitro, Ryszard Kalinowski wraz z tancerzami Lubelskiego Teatru Tańca, oraz Jacek Brzeziński, aktor Teatru Provisorium. Interesująco zapowiada się ta dramatyczno-choreograficzna koprodukcja z norweskim Drammen Theater (ACK "Chatka Żaka", godz. 20, rezerwacja - 81 536 03 21). Punktem wyjścia była nie tylko słynna powieść "Głód", za którą Hamsun otrzymał nagrodę Nobla, ale i fakty z biografii pisarza, który po II wojnie światowej został oskarżony o kolaborację i zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Swoje przeżycia opisał w wydanej wiele lat po wojnie książce "Na zarośniętych scieżkach", także i ona stała się kanwą scenariusza tej - jak informują twórcy - "rzecz o utopii, odpowiedzialności jednostki wobec ogółu i starości".

Wyjątkowo obfitującym w niespodzianki elementem programu Nocy są występy teatrów "niezawodowych". Prezentacje liczyć można w dziesiątkach, co uniemożliwia zapoznanie się nawet z połową oferty. Pokazy tak renomowanych "firm" jak Teatr Panopticum (Patio Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją") sąsiadują tu z propozycjami debiutanckich, studenckich, amatorskich, dziecięcych zespołów teatralnych (m. in. Scena w Wojewódzkim Domu Kultury, Plac Katedralny, ACK "Chatka Żaka", Tektura, sceny na lubelskich dzielnicach oraz w... Areszcie Śledczym).

Noc Kultury będzie także okazją do powrotu zarówno alternatywnych "klasyków", jak i artystów młodego pokolenia: "Bruzda" Sceny Plastycznej KUL (Bazylika O.O. Dominikanów, g. 23, rezerwacja - tel. 81 533 08 18), "Wake up in the evening" Teatru Maat Projekt (Wirydarz Klasztoru Dominikanów, godz. 23).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji