Artykuły

Warszawa. Warsztaty tańca współczesnego Anny Nowak

W dniach 7-10 czerwca (w godz. 11.00 - 13.00) odbędą się w Dorożkarni warsztaty tańca współczesnego, które poprowadzi Anna Nowak, pracująca w Random Dance Company, jednym z najlepszych zespołów tańca na świecie.

Uczestnicy będą mogli m. in. poznać styl jednego z najciekawszych choreografów na świecie Wayne'a Mac Gregora.

Do udziału w warsztatach zapraszamy tancerzy.

Koszt udziału to 40 zł za zajęcia 2 godzinne lub150 zł za cykl czterech warsztatów. Zainteresowanych prosimy o zapisy: biuro@dorozkarnia.pl lub tel. 22 841 91 22.

Technika tańca współczesnego rozwija koordynację, umiejętność pokonywania przestrzeni, inne niż w balecie wykorzystanie środka ciężkości, ułatwiające śwobodne przenoszenie ciężaru ciała, z proporcjonalnym naciskiem zarówno na izolację/niezależne działanie poszczegółnych części ciała jak i spójność całego zdarzenia jakim jest sekwencja ruchowa. Cunnighamowskie rozumienie kierunków otwiera szeroki wachlarz możliwości komponowania ciała tancerza w stosunku do przestrzeni jak również na doświadczenie artykulacji i dynamiki w zakresie własnego ciała.

Wayne McGregor jest jednym z najbardziej rozchwytywanych choreografów obecnych lat, pierwszym mianowanym od 17 lat choreografem rezydentem w Royal Opera House, stworzył balety m.in. dla Opery Paryskiej, New York City Balllet, Stutgart Ballet, San Francisco Ballet, Australian Ballet i innych wiodących zespołów baletowych na świecie. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami oraz uznaniem tancerzy i publiczności na całym świecie. Doświadczenie jego stylu choreograficznego, poza przyjemnością z odkrywania różnorodnych możliwości kompozycyjnych, przynosi satysfakcję ze sprostania niełatwemu wyzwaniu, jakim jest koordnacyja, artykulacja, oryginalna rytmika i nierzadko szybkie tempo nestępowania po sobie sekwencji ruchowych. Jednocześnie tancerz ze może nałożyć na materiał choreograficzny własną unikatowość i indywidualność.

Creative learning

Wychodzę z założenia, że kreatywność jest częścią ludzkiej natury. Taniec, jako fizykalna forma sztuki zachacza o wiele aspektów codzienego życia, jak relacje międzyludzkie, sposób rozwiązywania problemów, możliwość podejmowania różnych decyzji, które potem determinują nasze przyszłe wybory. Zmusza do autorefleksji na wielu poziomach, zdolności zauważania w czasie rzeczywistym i podjęcia wysiłku, zarówno fizycznego, intelektualnego oraz twórczego, aby sprostać wyzwaniom, jakie przed sobą stawiamy. Ciekawość tego co nieodkryte leży u podstaw każdego twórczego działania, a metoda creative learning pozwala na doświadczenie tego potencjału. Szczegółowe zadania improwizacyjne zaprojektowane są w taki sposób aby zwrócić uwagę tancerza na wybrany aspekt, stymulując proces kreacji, jednocześnie budując świadomość bogactwa i różnorodności zdarzeń, z których możemy czerpać podaczas tego procesu.

Anna Nowak

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, tancerka, pedagog. Laureatka XII Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku (III miejsce), otrzymała nagrodę specjalną dla Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce w roku 2001, jak również stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w nauce w tym samym roku. Tytuł magistra sztuki ze specjalizacją pedagoga baletu otrzymała po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2001-2007 związana była z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Tańczyła w baletach takich choreografów jak Jiri Kylian, George Balanchine, Jacek Przybyłowicz oraz solowe role w repertuarze klasycznym m.in. Jezioro Łabędzie, Śpiąca Królewna, Bajadera i inne. W 2007 roku rozpoczęła współpracę z Gran Canaria Ballet, interpretując m.in. główną rolę w Jeunehomme Uwe Scholza. W roku 2009 rozpoczęła współpracę z baletem Teatru Wielkiego w Poznaniu jako pedagog gościnny, w 2010r. prowadziła również warsztaty dla baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz dla Bałtyckiego Teatru Tańca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2008 roku związała się z Wayne McGregor | Random Dance, tańcząc Entity, Erazor, Dyad 1909, odbywając tournee w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Tajwanie. Prowadziła lekcje i warsztaty w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy, m.in. w londyńskiej szkole The Place i Academia National de Danca w Rzymie. Uczestniczyła w wielu projektach edukacyjnych Creative Learning rozwijających indywidualną kreatywność, jak również festiwalach, m.in. Deloitte Ignite w Royal Opera House. W roku 2009 brała udział w unikatowym projekcie Distributed Choreographic Cognition w San Diego, we współpracy z University of California - cenionego na świecie Interactive Cognition Lab. Obecnie uczestniczy w kolejnym projekcie Wayn McGregor I Random Dance - Choreographic Thinking Tools, we współpracy z Cognition and Brain Studies Unit, Cambridge oraz City University London i Random International.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji