Artykuły

TVP Kultura. Ballady mordercze Nicka Cave'a

Wieczór piosenek Nicka . Cave'a dla wielu widzów może być szokujący. TVP Kultura zaprasza w niedzielny wieczór

Realizm ballad australijskiego kompozytora, autora tekstów, prozaika i dramaturga budzi grozę. Jak słusznie zauważono: w ukazywaniu okrucieństwa i głupoty zbrodni, a także bezsensu śmierci i tragizmu życia Cave poszedł dalej niż Brecht, Genet, Waits i Kosiński.

Kiedy sięgnąłem do Internetu, by poszukać kilku najczęściej używanych cytatów Cave'a, większość poprzedzona była ostrzeżeniem: "w tej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne".

Australijski twórca, mówiąc o tym, że żyjemy w czasach, kiedy zbrodnia i okrucieństwo jest czymś "przerażająco powszechnym", stosuje terapię szokową. Pamiętam, jak przed laty w duecie z Kylie Minogue wykonywali piosenkę o niewinnym chłopcu, który na jednym ze spotkań z ukochaną pokazał jej dzikie róże, po czym twierdząc, że wszystko, co piękne musi umrzeć kamieniem roztrzaskał jej głowę.

Pierwszą znaczącą prezentacją utworów Cave'a w Polsce był wieczór "Ballady morderców" zrealizowany w 1998 roku dla Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Koncert wyreżyserowany przez Jerzego Bielunasa odniósł spory sukces. Od tamtego czasu grany był z dużym powodzeniem jako samodzielne przedstawienie, które dość szybko okrzyknięto kultowym. Okazało się, że te mroczne ballady mają wiernych odbiorców, a wielu młodych ludzi traktuje je jako próbę rozładowania napięć i odreagowania codziennych lęków.

Bielunas zdawał sobie sprawę, że autorska interpretacja Nicka Cave'a jest nie do podrobienia. Rozpisał więc koncert na głosy Kingi Preis (na zdjęciu) i Mariusza Drężka. Dało to ciekawy efekt. Kinga Preis w swoim wykonaniu doskonale łączy ekspresję z liryzmem. Słuchając Drężka, ma się czasem wrażenie, że to wokalista jakiejś grupy rockowej, który chce wykrzyczeć swą niezgodę wobec świata, a wszelkie wulgaryzmy akcentuje z niekłamaną lubością. Wielki atut tego koncertu to doskonałe tłumaczenia utworów dokonane przez Romana i Aleksandra Kołakowskich.

19.05 | TVP Kultura | NIEDZIELA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji