Artykuły

Białystok. Warsztaty "Lato w teatrze"

Tajniki sztuki teatralnej poznają dzieci i młodzież, które biorą udział w warsztatach teatralnych odbywających się w czasie wakacji w białostockich teatrach w ramach akcji "Lato w teatrze".

W tym ogólnopolskim projekcie koordynowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie biorą udział dwa teatry z Białegostoku: Białostocki Teatr Lalek i Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.

W środę oba teatry przedstawiły swoje projekty. Białostocki Teatr Lalek zakończy swój w niedzielę, a Teatr Dramatyczny dopiero go rozpoczyna.

Białostocki Teatr Lalek bierze udział w akcji "Lato w teatrze" po raz trzeci. W tym roku przygotował przedstawienie inspirowane bajkami braci Grimm, a mówiące o tym, jak oswoić strach - poinformowali młodzi aktorzy w środę na konferencji prasowej w Białymstoku.

- Grimmowie słynęli z tego, że w tych bajkach jest bardzo strasznie: obcinanie palców, pięty, wielkie straszenie, jakieś zjadanie. Chcieliśmy, żeby dzieci przyjrzały się temu od drugiej strony, dlatego same zakładają maski, same udają strachy i w ten sposób te swoje lęki oswajają - powiedziała reżyserka w projekcie, na co dzień aktorka teatru Sylwia Janowicz-Dobrowolska.

Młodzi adepci sztuki teatralnej pracowali na warsztatach nad trzema bajkami: "Kopciuszkiem", "Czerwonym Kapturkiem" oraz "Jasiem i Małgosią". Jak powiedziała Janowicz-Dobrowolska, w ich interpretacji bajki zakończone są na opak: - to Czerwony Kapturek zjada wilka, Jaś i Małgosia zamieniają babę Jagę w piernik, a Kopciuszek kradnie wróżce różdżkę, rezygnuje z księcia i wyjeżdża - dodała.

W spektaklu "Grimmspiracje", który zostanie pokazany w niedzielę, bierze udział 29 dzieci w wieku 9-15 lat i jak mówią one same, "każdy gra rolę pierwszoplanową". Młodzi aktorzy podczas dwutygodniowych półkolonii, uczyli się przede wszystkim gry aktorskiej. Do ich zadań należało również zrobienie masek, współtworzenie scenariusza, a także przygotowanie afiszy i plakatów własnego projektu.

Janowicz-Dobrowolska dodała, że zajęcia teatralne dla dzieci mogą uczyć nie tylko gry aktorskiej, ale i rozwijania zdolności. Pracując w grupie dzieci uczą się na sobie polegać, pomagać sobie a także partnerować na scenie.

Zajęcia teatralne w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki rozpoczną się 19 lipca i potrwają cztery tygodnie - poinformowali organizatorzy w środę na konferencji prasowej w Białymstoku.

Tytułem roboczym tegorocznej edycji jest słowo "lustro", do którego, jak wytłumaczyła koordynatorka projektu Monika Bania, uczestnicy warsztatów będą musieli się odnieść. - Odpowiedzieć na pytanie, czy teatr ma odbijać współczesność? - dodała.

W zajęciach w Teatrze Dramatycznym weźmie łącznie udział 56 osób. To młodzież z liceów.

- Chcemy wyzwolić w młodych ludziach kreatywność, chcemy wymusić w nich działanie - powiedziała Bania.

W ramach tegorocznej, trzeciej edycji, programu Instytutu Teatralnego "Lato w teatrze", w całej Polsce weźmie udział ok 4 tysięcy dzieci i młodzieży od 6 do 20 lat. Warsztaty odbywają się od 5 lipca do 29 sierpnia w 17 polskich miastach w 20 placówkach - m. in. w teatrach i domach kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji