Osoby

Trwa wczytywanie

Józefa Karska

KARSKA Józefa, zamężna Korwin-Piotrowska (28 II 1831 Warszawa - 9 XII 1917 Warszawa), tancerka. By­ła córką Franciszka i Elżbiety K., matką -> Gabrieli Zapolskiej. Od 1842 tańczyła w corps de ballet t. war­szawskiego. Równocześnie uczyła się w warsz. szkole baletowej. W 1847 starała się o pozwolenie na udzie­lanie lekcji tańca w szkołach i na pensjach. W 1847 została mianowana koryfejką i 23 XI tego roku poja­wiło się pierwszy raz na afiszu jej nazwisko; tańczyła wówczas Dziewczynę z oberży ("Robert i Bertrand, czyli Dwaj złodzieje"). Tańczyła też m.in. pas de cinq w "Diabełku kulawym", pas de six w "Katarzynie córce bandyty", pas de deux w "Markietance i pocztylionie", pas de trois w "Esmeraldzie". Występowała również w partiach solowych, m.in. w 1849 w zastępstwie w partii Joanny ("Piękna dziewczyna z Gandawy"). W 1851 wraz z grupą tancerek pol. występowała w Petersburgu; tańczyła tam Druhnę ("Wesele w Ojcowie"). Ostatni raz wystąpiła 16 VI 1853 w partii Zoe ("Hrabina i wieśniacz­ka") ; 1 VII wniosła podanie do dyrekcji t. warsz. o zwol­nienie, a uzyskawszy je, w tym samym roku poślubiła ziemianina Wincentego Korwin-Piotrowskiego i po­rzuciła scenę.
Bibl.: Pudełek: Warsz. balet romantyczny (il.); Zapolska: Listy; Teatr 1952 nr 5 (S. Dąbrowski); Afisze, MTWarszawa; Chomiński.
Ikon.: P. Gayarni, A. Charpentier: K. jako Druhna (Wesele w Ojcowie), lit., J.K. Wilczyński: Album de Vilna, 1852 - MN Warszawa, MTWarszawa; Fot. w rolach - MTWarszawa.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji