Artykuły

Sztuka łączy sąsiadów

Festiwal | Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury to największa impreza na Podkarpaciu. Odbędzie się w Rzeszowie od 23 do 26 czerwca. Miasto odwiedzi 150 artystów z dziesięciu krajów.

Europejski Stadion Kultury, który jest artystyczną emanacją Partnerstwa Wschodniego, będzie gościł w Rzeszowie już po raz szósty.

Prezentacje rozpocznie w czwartek, 23 czerwca, przy fontannie multimedialnej spektakl Art Color Ballet. Zaprezentuje Preludium słowiańskie sięgające do korzeni kultury Słowian. Twórcy widowiska — Marek „Smok" Rajss i Agnieszka Glińska — łącząc konwencję muzyki, tańca, rdzennych pieśni, body paintingu i światła UV, przedstawią współczesne wyobrażenie świata prasłowiańskiego: jego bogactwa wierzeń i obrzędów, podyktowanych rytmem przyrody. Zagra grupa Wataha The Slavic Drummers i zaśpiewa grupa Strojone.

Tego samego dnia obejrzeć będzie można performance muzyczno-wizualny Aleksandra Wnuka — Alarm, percussion thriller goes East, rodzaj koncertowej kontemplacji w półmroku.
Głównym wydarzeniem teatralnym festiwalu będzie spektakl Romantyzm — nowe oczyszczenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w czwartek, 23 czerwca. Scenariusz tego widowiska-instalacji został stworzony z klasycznych tekstów polskich romantyków. Zobaczymy musical w postaci artystowsko-progresywnego pokazu mody ulokowanego w industrialnej przestrzeni podziemnej trasy turystycznej. Następnie widzowie przejdą przez wielowiekowe komnaty, lochy i korytarze w aurze teatru średniowiecznego. Nie zabraknie efektów multimedialnych.

25 czerwca w Teatrze Maska będzie można zobaczyć spektakl Jak to niegrzecznym bywa źle Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka. Twórcy inspirowali się groteskowo dziś brzmiącymi wierszami dla dzieci XIX-wiecznego pisarza i psychiatry Heinricha Hoffmanna.
Dzień później, również w Teatrze Maska, będzie można obejrzeć Szczura Teatru Beautiful Flowers, wspólne dzieło Artema Vusyka, Ihora Kliuchnyka i Denysa Chmeliova. Fabuła jest następująca: pracowity chłopiec staje się świadkiem bandyckiej strzelaniny, w skutek której do jego rąk trafia tajemnicza walizka. Równolegle trzech ekscentrycznych detektywów stara się przeprowadzić śledztwo w sprawie zamachu oraz walizki.

Wydarzeniem będzie kontynuacja autorskiego projektu znakomitego fotografa Pawła Chary Sławomir Mrożek. Życie warte jest życia. Imigrant ze WschoduTeatr imigranta ze Wschodu. Epilog. Przez ostatnie dwa lata życia Mrożka Paweł Chara miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki jego osobistego sekretarza, dokumentując to wszystko w formie wyjątkowych fotografii. Poza prezentacją albumu z fotografiami wydanego przez oficynę literacką Noir sur Blanc w Szwajcarii, odbędzie się też pokaz biograficznego dokumentu poświęconego Mrożkowi autorstwa fotografa (sobota, 25.06, klub festiwalowy).

Na sobotę, 25 czerwca, w klubie festiwalowym zaplanowano też pokaz Emigrantów Sławomira Mrożka z udziałem Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidera. Jak się okazuje, to wciąż aktualna sztuka o dylematach emigrantów.

Within Temptation i Jamala

Na piątek, 24 czerwca, na Stadionie Miejskim zaplanowano koncert główny. W roli supportu wystąpi Kortez, rewelacja ostatniego roku. A potem słuchacze usłyszą największe przeboje polskich wykonawców, wybrane hity gwiazd zagranicznych i niepowtarzalne duety. Będą to Natalia Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawid Kwiatkowski i The Hardkiss z Ukrainy, Sku-bas i Jono McCleer z Wielkiej Brytanii, Sarsa i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji oraz Piotr Rogucki z Within Temptation z Holandii, wielką gwiazdą gotyk rocka. Jak zwykle imponująca będzie oprawa plastyczna widowiska, a koncert pojawi się na antenach Dwójki, TVP Kultura i TVP Rozrywka.

Dzień później (25 maja) na rzeszowskim rynku wystąpi laureatka tegorocznego konkursu Eurowizja Jamala oraz Atmasfera, która gra muzykę z pogranicza folk, indie i world music.
26 maja również na rynku zaplanowano Art Celebration: History of the Rhythm. Pierwsza część koncertu przypomni kolejne etapy rozwoju muzyki rozrywkowej w ujęciu didżejskich miksów. Wystąpią Dj Eprom, raper Numer Raz i Katarzyna Rościńska. W drugiej części koncertu pojawi się gwiazda wieczoru, czyli Michał Urbaniak z kompozycjami w aranżach Zbigniewa Jakubka, w wykonaniu Te-Tris, Eskaubei i Ten Typ Mes.

Tego samego dnia na bulwarach odbędzie się „Battle of the South" — turniej break dance'u, na który zostaną zaproszeni artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego. Sędziami będą znani w środowisku tancerze z Ukrainy, Białorusi i Polski.

Jak Picasso

Cykl wystaw rozpocznie „Edik" — wernisaż twórczości Edwarda Sturlisa w czwartek, 23 czerwca, w Muzeum Dobranocek. Dorobek wybitnego reżysera związanego ze Studiem Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi zostanie przedstawiony również w formie projekcji najpopularniejszych filmów artysty.

Prezentacja dzieł Eugeniusza Geno Małkowskiego potrwa w BWA do końca lipca. We wczesnym okresie, podobnie jak Modigliani i Picasso, Małkowski malował kobiety. Jego specjalnością stały się jednak autoportrety ukazujące upływ czasu.

„Popamiątki" w Galeria R_Z to wystawa intermedialna obejmująca filmy, instalacje, obiekty artystyczne, murale artystów polskich i ukraińskich zderzające tradycję ze współczesnością.
W piątek, 24 czerwca, rozpocznie się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Surena Vardaniana w Muzeum Dobranocek, prezentującej ilustracje do baśni i bajek: Alicja w Krainie Czarów, Mały Książę, Baśnie Braci Grimm, Pinokio, trylogii o Panu Kleksie oraz książek Agnieszki Chylińskiej: Zezia, Giler i Oczak (Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa).

Z kolei w sobotę, 25 czerwca, w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP otwarta zostanie wystawa grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Poligraficznej i odbędzie się towarzyszący jej koncert zespołu Krajka.

Słowiańskie bestie, interaktywna instalacja audiowizualna, zagości w podziemnej trasie turystyczne w formacie hologramu. Tematem będą bohaterowie baśni oraz słowiańskich opowieści i legend, które łączą korzenie krajów Partnerstwa Wschodniego takich jak Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

Na fasadzie kamienicy przy ratuszu będzie wyświetlany video mapping „Światłem odbudowane". W tej postaci odbędzie się prezentacja architektury Lwowa inspirowana fotografią artystyczną Aleksieja Iutina. Jednym z podejmowanych w twórczości Iutina tematów są ginące ślady polskości we Lwowie.

Dla dzieci

Ale rzeszowski festiwal to nie tylko prezentacja dorobku artystów, lecz także spotkania, które są zaczynem przyszłych dzieł. Posłużą temu warsztaty. „Zapisane na szkle" poprawadzi od czwartku do niedzieli w Galerii Nierzeczywistej Robert Miernik. Jego specjalnością są fotografie wykonywane techniką mokrego kolodionu.

Dla dzieci powstanie „Smyk arena", będą one mogły odwiedzić „Miasteczko twórczości Wschodu" i zagrać w grę miejska „Poznaj swojego sąsiada". Uczestnicy stworzą wielkoformatowe instalacje, rekwizyty oraz zabawki wywodzące się z kultury ludowej. Poznają zabawy z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

Będzie można też nauczyć się montowania spotów, budowania robotów, poznać sposoby przygotowania barwnika eko i zdobyć podstawową wiedzę o witaminach i zdrowej żywności. A w niedzielę obejrzeć spektakl Ryby śpiewają na niby oparty na tekstach Jana Brzechwy.
W cyklu projektów interdyscyplinarnych odbędą się spotkanie autorskie z podróżnikami, reportażystami, pisarzami — Tomaszem Michniewiczem i Piotrem Milewskim. Kinomanów zainteresuje rzeszowska edycja Kiev International Short Film w klubie festiwalowym (25-26.06). To najszersza panorama filmów krótkometrażowych ze wszystkich kontynentów — klasyka i najnowsze osiągnięcia ukraińskiego i międzynarodowego kina. Będzie można też obejrzeć filmy reżyserów z krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Pełny program na stronie stadionkultury.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji