Artykuły

Chorzów. Premiera "Cabaretu" 30 marca w Teatrze Rozrywki

Premiera spektaklu "Cabaret" odbędzie się 30 marca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. To już druga realizacja legendarnego tytułu na tej scenie.

- Wysyłamy naszym odbiorcom istotny przekaz. Tamten "Cabaret" był opowieścią o przeszłości, o koszmarze, który już nigdy się nie powtórzy. Czy aby na pewno? Dzisiaj tej pewności nie mamy. Ruchy narodowe, nacjonalistyczne i szowinistyczne pojawiają się nie tylko w naszym otoczeniu - wydaje się, że jest to tendencja występująca w całym świecie. Czy dziś możemy powiedzieć, że "Cabaret" dotyka tylko dawno minionej tragedii? Obawiamy się że nie. Historia zatacza koło i ta opowieść staje się niebezpiecznie aktualna - powiedział w środę reżyser spektaklu Jacek Bończyk.

Jeden z najsłynniejszych musicali świata to opowieść o dwojgu młodych ludziach, których łączy nagłe uczucie w kosmopolitycznym i dekadenckim międzywojennym Berlinie, gdzie widać już jednak rodzący się w Niemczech faszyzm. Najbardziej znana realizacja tego tytułu to film Boba Fosse'a z 1972 r. z Lizą Minelli i Michaelem Yorkiem w rolach głównych.

W Chorzowie rolę tancerki i piosenkarki Sally Bowles zagra Wioleta Malchar-Moś, której partnerować będą Maciej Kulmacz oraz Kamil Franczak w roli Mistrza Ceremonii.

Musical miał prapremierę na Broadwayu w listopadzie 1966 r. Polska premiera "Cabaretu" w reżyserii Jana Szurmieja odbyła się 26 czerwca 1992 r. w ówczesnej Operetce Wrocławskiej - dziś to Teatr Muzyczny Capitol.

Trzy miesiące później - 18 września 1992 r. - w Chorzowie miała miejsce premiera "Cabaretu" w reżyserii Marcela Kochańczyka. W postać Sally Bowles wcieliła się Maria Meyer, jako Clifford partnerował jej Cezary Jakubicki (jakiś czas później zastąpił go Mirosław Książek). Niezapomnianą parę stworzyli: Elżbieta Okupska jako Fräulein Schneider oraz Stanisław Ptak jako Herr Schultz. Ernsta Ludwiga zagrał Robert Talarczyk, a Fräulein Kost - Lidia Majerczak (później Agata Witkowska).

Rolę Mistrza Ceremonii reżyser powierzył Jacentemu Jędrusikowi i była to jedna z najwspanialszych kreacji tego nieżyjącego już aktora. Spektakl w Teatrze Rozrywki był wystawiany do końca 2002 r. 150 spektakli zobaczyło ponad 42 tys. widzów.

Obecnej realizacji towarzyszył konkurs na plakat, do udziału zaproszono studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wygrała Magdalena Marczyńska. Projekt stał się jednocześnie pracą semestralną w Pracowni Wizerunku, Promocji i Identyfikacji w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Projektowym katowickiej uczelni. "Kiedy oglądaliśmy zgłoszone prace, ten plakat od razu przyciągnął moją uwagę. Po prostu powiedział wszystko" - podkreśliła dyrektor Teatru Rozrywki Aleksandra Grabowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji