Artykuły

Gdańsk. 11. edycja Wybrzeża Sztuki

Teatr Wybrzeże już po raz jedenasty zaprasza na coroczny przegląd tego co najciekawsze i najbardziej wyczekiwane w polskim teatrze. W programie m.in. spektakle Krystiana Lupy i Jana Klaty.

Dotychczasowe edycje pozwoliły Państwu podziwiać wielkie kreacje wybitnych scenicznych osobowości w często zaskakujących i zawsze niebanalnych reżyserskich interpretacjach wielkiej dramatycznej klasyki i nieprzeciętnej współczesności, w porywających inscenizacyjnie i rewelacyjnie ascetycznych spektaklach realizowanych na scenach całego kraju.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Już 11 listopada, w Dzień Niepodległości.... WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONA Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzień później obrosła legendą, wielokrotnie nagradzana EWELINA PŁACZE Anny Karasińskiej z TR Warszawa. 14 listopada najnowszy spektakl Jana Klaty - DŁUG z Teatru Nowego Proxima, a 11. edycję Wybrzeża Sztuki zakończy najbardziej wyczekiwana premiera sezonu - CAPRI - WYSPA UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

poniedziałek, 11 listopada, godz. 19.00, Duża Scena

Teatr w Krakowie

Dorota Masłowska

WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ

Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Paweł Świątek

Scenografia: Marcin Chlanda

Muzyka: Dominik Strycharski

Ta zionąca seksizmem i zwykłym chamstwem książka przez 17 lat od pierwszego wydania zdążyła się już zestarzeć i nieoczekiwanie stać aktualna na nowo. W dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu WOJNA POLSKO-RUSKA Doroty Masłowskiej nabiera porażającego, jadowitego blasku.

W adaptacji Pawła Świątka tę historię, historię pewnej bzdurnej - lub zupełnie niebzdurnej - wojny, wojny z ruskami, z wszelkim obcym, oraz historię głównego bohatera, Silnego, brawurowo opowiada sześć dziewczyn, które spotkał na swojej popapranej drodze pierwszy dresiarzo-husarz Rzeczypospolitej.

"WOJNA POLSKO-RUSKA Pawła Świątka to udany powrót reżysera do prozy Doroty Masłowskiej i wysokiej formy, jaką prezentował w PAWIU KRÓLOWEJ. Teraz zrealizował spektakl o infantylnej, kibolskiej mentalności. Silny patrzy na kraj i świat - jak na podwórko przy bloku."

Jacek Cieślak, Teatr

W spektaklu występują: Katarzyna Zawiślak-Dolny - Magda, Agnieszka Kościelniak - Andżela, Marta Waldera - Natasza, Natalia Strzelecka - Arleta, Karolina Kazoń - Ala, Marta Konarska - Matka.

Asystentka scenografa: Katarzyna Sobolewska

Producent: Bożena Sowa

Inspicjent: Iwona Cieślik

Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Premiera: 2 marca 2019 na Scenie MOS Teatru w Krakowie

***

wtorek, 12 listopada, godz. 18.00 i 20.30, Stara Apteka

TR Warszawa

EWELINA PŁACZE

Tekst i reżyseria: Anna Karasińska

Współpraca dramaturgiczna: Magdalena Rydzewska

Choreografia: Marta Ziółek

Spektakl o możliwości bycia sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. Tekst jest zbudowany z fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów. Aktorzy grają tu siebie samych wyobrażonych przez kogoś innego. Nie mając możliwości sprostowania informacji na swój temat pozostają uwięzieni w swoich przypadkowych i fragmentarycznych tożsamościach, które przenikają się z ich prywatną prawdą. Spiętrzenie ról sprawia, że nie wiadomo już do kogo należą wypowiadane ze sceny kwestie.

"EWELINA PŁACZE zachwyca dramaturgią. Kolejne pomysły i sceny są w pełni teatralnie wykorzystane i trwają dokładnie tyle, ile powinny. Nic nie jest tu przegadane, wolty trafiają w punkt. Precyzja spektaklu wbija w fotel. Karasińska ma zresztą wybitnych partnerów. Maria Maj, świetna Ewelina Pankowska, Adam Woronowicz i Rafał Maćkowiak."

Paweł Soszyński, Dwutygodnik

Przy pisaniu tekstu wykorzystane zostały improwizacje: Bogny Gronieckiej, Moniki Kłobukowskiej, Katarzyny Obidzińskiej, Karoliny Płanik, Beaty Terech. Autorka projektu przeprowadziła również wywiady z członkami grupy HURRAGRAM i młodzieżą z grupy teatralnej w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.

Nagroda Aktorska dla Marii Maj, Eweliny Pankowskiej, Adama Woronowicza i Rafała Maćkowiaka na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016 w Szczecinie dla Anny Karasińskiej.

Nagroda Magnolii na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016 w Szczecinie - Nagroda Miasta Szczecina dla Marii Maj, Eweliny Pankowskiej, Adama Woronowicza i Rafała Maćkowiaka.

W spektaklu występują: Maria Maj, Rafał Maćkowiak, Ewelina Pankowska, Adam Woronowicz, Marta Ziółek

Asystentka reżysera: Ewelina Pankowska

Kierowniczka produkcji: Karolina Pająk

Czas: 1 godzina (bez przerwy)

Premiera: 1 października 2015, TR Warszawa/Marszałkowska 8

***

czwartek, 14 listopada,godz. 19.00, Scena Kameralna

Teatr Nowy Proxima

na podstawie książki DŁUG. PIERWSZE PIĘĆ TYSIĘCY LAT Davida Graebera

DŁUG

Adaptacja i reżyseria: Jan Klata

Muzyka: Jakub Lemiszewski

Scenografia, kostiumy: Mirek Kaczmarek, Krystian Szymczak

Choreografia: Maćko Prusak

Światło: Wojciech Kiwacz

Dźwięk: Tadeusz Sawka, Bogdan Czyszczan

"I odpuść nam nasze długi jako i my odpuszczamy naszym dłużnikom" - tak brzmi dosłowny przekład znanych wszystkim od dzieciństwa słów. Dług towarzyszy nam od kołyski aż po grób, narastający, niemożliwy do spłacenia dług Antropolog David Graeber napisał jedną z najważniejszych książek ostatnich lat. Erudycyjną, błyskotliwą, przenikliwą, nonkonformistyczną, skłaniającą do radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem. Jan Klata inspirując się książką Graebera i odwołując się do innych tekstów kultury, takich jak ZBRODNIA I KARA Fiodora Dostojewskiego czy FAUST Johanna Wolfganga von Goethego, postanowił zmierzyć się tematem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości. Jan Klata dokonuje radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem - i udowadnia, że dług towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów, a świat nie tyle jest podzielony na panów i niewolników, co dłużników i wierzycieli, a rolnicze imperia mają sporo wspólnego z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością gospodarki.

"Powstało interesujące, świetnie zagrane przedstawienie."

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

W spektaklu występują: Monika Frajczyk, Małgorzata Gorol, Bartosz Bielenia, Marcin Czarnik.

Premiera: 14 września 2019 roku w Teatrze Nowym Proxima

Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia.

***

piątek i sobota, 15 i 16 listopada, godz. 18.00, Duża Scena

Teatr Powszechny Warszawa

na podstawie utworów: KAPUTT i SKÓRA Curzia Malapartego

CAPRI - WYSPA UCIEKINIERÓW

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Krystian Lupa

Muzyka: Bogumił Misala

Kostiumy: Piotr Skiba

Wideo: Natan Berkowicz, Adam Suzin

Twórcy spektaklu przyglądają się przemianom Europy i roli wielkich osobowości w procesach polityczno-społecznych. W epickiej opowieści narodziny faszyzmu i wojna stają się odniesieniem dla współczesnych lęków. Lupa akcję umieszcza na Capri, wyspie, na którą uciekali marzyciele, władcy i rewolucjoniści, m.in. cesarz Tyberiusz, Lenin, Gorki, George Bernard Shaw i Rilke.

W spektaklu występują: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Jacek Beler, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Magdalena Koleśnik, Mateusz Łasowski, Vova Makovskyi (gościnnie), Monika Niemczyk (gościnnie), Filip Orliński (gościnnie), Halina Rasiakówna (gościnnie), Maria Robaszkiewicz, Nikodem Rozbicki (gościnnie), Piotr Skiba (gościnnie), Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Paweł Tomaszewski (gościnnie), Wojciech Wójcik (gościnnie), Julia Wyszyńska, Wojciech Ziemiański (gościnnie), Michalina Żemła (gościnnie) oraz statyści: Maciej Kobiela, Ignacy Martusewicz, Olaf Staszkiewicz, Mariusz Urbaniec, Filip Warot i Michał Zieliński.

Pomoc dramaturgiczna, asystent reżysera: Maksym Teteruk

Główna asystentka reżysera: Michalina Żemła

Asystentki reżysera: Julia Ongirska, Karolina Szczypek

Inspicjentka: Jagoda Mordak

Premiera: 12 października 2019 roku na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

******

CENNIK 11. EDYCJI WYBRZEŻA SZTUKI

WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ

Bilet normalny: 80zł

Bilet ulgowy: 60zł

Bilet normalny balkon i galerie boczne: 60zł

Bilet ulgowy balkon i galerie boczne: 50zł

CAPRI - WYSPA UCIEKINIERÓW

Bilet normalny: 150zł

Bilet ulgowy: 120zł

Bilet normalny balkon i galerie boczne: 80zł

Bilet ulgowy balkon i galerie boczne: 60zł

DŁUG

Bilet normalny: 120zł

Bilet ulgowy: 90zł

EWELINA PŁACZE

Bilet normalny: 80zł

Bilet ulgowy: 60zł

Karnety

Karnet zawiera 4 bilety, po jednym na każdy tytuł. Liczba karnetów ograniczona - 30 sztuk

Normalny: 300zł

Ulgowy i Dla posiadaczy Karty Przyjaciela Teatru: 240zł

Wejściówki (na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem): 40zł

ORGANIZATORZY

Organizatorem Wybrzeża Sztuki jest Teatr Wybrzeże. Wybrzeże Sztuki powstało przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji