Artykuły

Kraj. Kina, teatry, muzea i inne instytucje kultury zamknięte

Od soboty teatry, kina, muzea, galerie i wszystkie inne instytucje kultury będą zamknięte. O nowych restrykcjach, związanych ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem, w środę poinformował premier Mateusz Morawiecki - pisze Dawid Dróżdż w Gazecie Wyborczej.

Od soboty teatry, kina, muzea, galerie i wszystkie inne instytucje kultury będą zamknięte. O nowych restrykcjach, związanych ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem, w środę poinformował premier Mateusz Morawiecki - pisze Dawid Dróżdż w Gazecie Wyborczej.


- Zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie - wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne, będą tymczasowo zamknięte. Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, mobilność społeczną. To zdaniem specjalistów najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy kontakty społeczne - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. To jest czas, żeby włączyć hamulec awaryjny - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dzisiaj blisko 25 tys. nowych przypadków koronawirusa.

Nowe obostrzenia obowiązują od soboty do co najmniej 29 listopada - niewykluczone, że okres ten zostanie wydłużony. W tym czasie w placówkach nie mogą się odbywać wydarzenia z udziałem publiczności, ale mogą się odbywać próby i przygotowania do organizacji wydarzeń i spektaklów.
Drugi lockdown

Pierwszy raz kina, teatry, muzea i inne placówki kulturalne zostały zamknięte wiosną, podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Wtedy zamrożenie działalności instytucji kultury trwało trzy miesiące (od 16 marca do 6 czerwca).


W rzeczywistości wiele placówek - szczególnie dużych sieci kin - otworzyło się dopiero pod koniec czerwca lub na początku lipca. Właściciele nie byli bowiem przygotowani na tak szybkie wznowienie działalności. Dystrybutorzy kinowi nie przygotowali nowych premier - trzeba było grać filmy, które były już pokazywane w kinach na początku roku.

Od 6 czerwca instytucje mogły działać, ale tylko w określonym reżimie sanitarnym. Właściciele kin, teatrów czy muzeów musieli zapewniać pracownikom i gościom środki dezynfekujące, obowiązkowe było noszenie maseczek. Ograniczono także liczbę osób, która mogła przebywać w jednej przestrzeni - w przypadku kin i teatrów widzowie mogli zajmować jedynie 50 proc. miejsc.

Od 10 października z powodu wzrostu liczby osób zakażonych zaostrzono restrykcje - widzowie mogli wypełniać sale kinowe i teatralne tylko w 25 proc.

Wiele imprez i wydarzeń częściowo lub w całości przeniosło się więc do sieci. Dla organizatorów była to jedyna możliwość, aby nie ponieść w tym roku strat.

W formie hybrydowej (na żywo i online) odbył się m.in. Millennium Docs Against Gravity, festiwal kina dokumentalnego. Część internetowa okazała się ogromnym sukcesem - wydarzenie zgromadziło w sieci 101 tys. widzów.

Teraz w całości do sieci przeniesiono połączoną edycję 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i 11. American Film Festivalu. Filmy w ramach wydarzenia będzie można oglądać online od 5 listopada na platformie Nowe Horyzonty Video zintegrowanej ze stroną Nowehoryzonty.pl.
Potrzebna pomoc dla kultury

Koronawirus przyniósł kulturze ogromne straty. Pod koniec października działalność przez pandemię zakończyło pierwsze kino w Warszawie – ośmiosalowa Kinoteka w Pałacu Kultury. - Zagrożenie upadku wielu kin jest realne, a sytuacja zdaje się coraz bardziej dramatyczna - pisali wtedy w oświadczeniu przedstawiciele Kinoteki.

- Nasi aktorzy nie mają etatów. Od początku pandemii grają za pół stawki. Niektórzy od lutego wystąpili tylko dwa-trzy razy. Staramy się grać, żeby przetrwać. Minister [kultury] Gliński powiedział, że kultura jest zabezpieczona, a ja chciałabym wiedzieć, co to znaczy – na łamach "Wyborczej Warszawa" mówiła kilka dni temu Krystyna Janda, której fundacja zarządza Teatrem Polonia i Och-Teatrem.

Artyści i artystki w poniedziałek (2.11) na pl. Zamkowym w Warszawie protestowali przeciwko braku wsparcia przez rząd dla kultury i sztuki.

Ministerstwo Kultury w związku z ponownym zamknięciem instytucji kultury zapowiedziało udzielenie wsparcia organizacjom, instytucjom, przedsiębiorcom oraz artystom i twórcom.

- Pomoc obejmie m.in. świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS. O objęcie środowisk twórczych nową "tarczą antykryzysową" minister kultury zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii już w połowie października - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji