Artykuły

Kraków. Teatr Słowackiego finalizuje projekt "Myśląca ręka" książką i warsztatami scenograficznymi

W najbliższy wtorek, 22 grudnia, o godz. 12, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, odbędą się warsztaty online dotyczące realizacji scenografii w technice 3D. Poprowadzi je Marcin Chlanda, którego oryginalne kostiumy i projekty scenografii można zobaczyć m.in. w spektaklu „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Balladyna”. O pracy scenografów krakowskiej sceny można przeczytać w książce "Myśląca ręka", którą przygotował teatr.


Warsztaty są częścią projektu "Myśląca ręka". Teatr im. J. Słowackiego właśnie wydał książkę "Myśląca ręka 2017-2020", która jest zwieńczeniem tego projektu. Jego pomysłodawczynią i kuratorką jest Małgorzata Szydłowska, scenografka i zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa ds. produkcji teatralnych. "Myśląca ręka" to pierwsza tego typu książka, pokazująca rzemieślników teatralnych i innych ludzi, którzy pracują za kulisami.

- Jej pierwszoplanowymi bohaterami są rzemieślnicy teatralni i pracownicy obsługi sceny, którzy są często nazywani „duchami teatru”. Chociaż dla publiczności są niewidzialni, bez ich pracy i zaangażowania, nie mogłoby się odbyć żadne przedstawienie. Wśród nich są m.in. inspicjenci, krawcy, tapicerzy, stolarze, garderobiane, charakteryzatorki, akustycy i oświetleniowcy. Wielu z nich pracuje w Teatrze Słowackiego 20, 30, a nawet 40 lat i nigdy wcześniej nie opowiadali o tajnikach swojej pracy - opowiada Małgorzata Wach, promująca projekt.

Oprócz wywiadów i innych tekstów, które pokazują, jak działa teatr, w publikacji znajduje się również opracowanie ankiety na temat stanu rzemiosła teatralnego w Polsce, która została przeprowadzona w 18 teatrach dramatycznych. Wynika z niej m.in., że blisko połowa rzemieślników teatralnych jest w wieku emerytalnym i okołoemerytalnym, a młodzi ludzie nie są zainteresowani pracą w teatrze.

- Na 215 rzemieślników, którzy zostali opisani w ankiecie, zaledwie jedna osoba jest w wieku 18-25 lat. Jak będzie wyglądał teatr, kiedy mistrzowie rzemiosła odejdą na emerytury? Kto będzie szył kostiumy i tworzył poszczególne elementy scenografii? Warto sięgnąć po książkę i spróbować na te pytania odpowiedzieć - podkreśla Małgorzata Wach.


Książkę można pobrać bezpłatnie w formie e-booka ze strony Teatru im. Juliusza Słowackiego:
https://teatrwkrakowie.pl/aktualnosci/wydawnictwo-myslaca-reka-2017-2020


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji