Artykuły

Białystok. Nowe zasady fuksówki Akademii Teatralnej

Senat Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza określił dokładne ramy funkcjonowania "fuksówki", czyli okresu wprowadzania studentów I roku do społeczności studenckiej. Jest to reakcja na publikacje prasowe z października, których autorzy porównali "fuksówkę" w białostockiej filii uczelni do wojskowej fali.

W oficjalnym stanowisku senatu rozesłanym we wtorek mediom napisano, że "fuksówce" należy zapewnić "właściwy przebieg, co jest wspólnym obowiązkiem kierownictwa uczelni i wydziałów oraz samorządu studenckiego". Podkreślono, że nie znosząc studenckiego zwyczaju, senat kierował się tym, że ponad 90 proc. ankietowanych studentów i wykładowców Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku opowiedziało się za jego utrzymaniem.

Senat docenił również "fuksówkę" za "wartości integracyjne (wejście nowego rocznika w środowisko studenckie) i poznawcze (przyspieszone poznanie uczelni oraz charakteru pracy i doświadczeń środowiska studenckiego)". Za istotny uznał również wymiar tradycji.

Od przyszłego roku imprezy "fuksówkowe" nie będą mogły trwać dłużej niż do godziny 23:00 i będą odbywać się pod stałym nadzorem pedagogicznym wykładowców oraz tzw. dyrektora "fuksówki", wyłanianego spośród studentów III roku, czyli rocznika prowadzącego "fuksówkę". Każdorazowo dyrektor oraz wykładowcy ustalać też będą program "fuksówki".

Problemowi "fuksówki" senat Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza poświęcił wszystkie listopadowe spotkania. W oświadczeniu wydanym pod koniec października krytycznie ocenił jej organizację i przebieg, odnosząc się do publikacji prasowych.

Polecił jednocześnie władzom białostockiej filii zbadać, czy faktycznie dochodziło do poniżania studentów czy doprowadzania do ich niemal krańcowego wyczerpania. Zalecono również przeprowadzenie sondażu wśród wykładowców oraz studentów z pytaniem, czy opowiadają się za utrzymaniem tego zwyczaju.

Zwyczaj "fuksówki" funkcjonuje w większości uczelni teatralnych. W białostockiej filii polegał na wprowadzaniu studentów pierwszego roku w specyfikę pracy aktorskiej, m.in. przez zadawanie im etiud, które studenci musieli zaimprowizować.

Każdy rocznik "fuksowany" jest przez nestorów - studentów III roku, którzy wymyślają "fuksom" przezwiska oraz przebrania, np. żaby, muchy czy telefonu, w których pierwszoroczniacy mają obowiązek chodzić także poza uczelnią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji