Artykuły

Nagroda zablokowana

Czy dyrektor Teatru im. Osterwy w Lublinie, Krzysztof Torończyk zasłużył na przyznawaną przez zarząd województwa nagrodę z okazji Dnia Teatru? Związek Artystów Scen Polskich twierdzi, że tak. Innego zdania jest przewodniczący sejmiku Konrad Rękas, który przyznanie nagrody Torończykowi zablokował.

Z okazji obchodzonego w sobotę Międzynarodowego Dnia Teatru [27 marca] władze województwa lubelskiego postanowiły nagrodzić kilku aktorów i dyrektorów teatrów na Lubelszczyźnie. Zarząd województwa zdecydował, że nagrody (po 1250 zł brutto) otrzymają: wicedyrektor ośrodka teatralnego w Gardzienicach Piotr Duma, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury i organizator Zamojskiego Lata Teatralnego Stanisław Rudy, aktorzy Jarosław Cisowski (solista Teatru Muzycznego) i Szymon Sędrowski (aktor Teatru im. Osterwy, odtwórca roli m.in. Don Juana).

Piątą osobą nominowaną do nagrody jest dyrektor Teatru im. Osterwy Krzysztof Torończyk. Zgłosił go Związek Artystów Scen Polskich. Nagrody jednak nie dostał, bo sprzeciwił się temu przewodniczący sejmiku Konrad Rękas.

- Zgłosiłem zastrzeżenie co do osoby dyrektora Torończyka. Uważam, że w świetle wyników kontroli NIK i fatalnych wyników finansowych przyznanie mu nagrody byłoby błędem - nie ukrywa Rękas.

Ostatecznie zarząd województwa postanowił nagrodzić na razie cztery osoby, a kandydaturę Torończyka przedyskutować na najbliższym spotkaniu, prawdopodobnie w czwartek [24 marca].

- Nie będziemy komentować tej sprawy - mówi rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Marcin Futyma. - Powiem tylko, że nagrody nie muszą być przyznane w Dniu Teatru, mogą zostać wręczone później.

- Tego typu sytuacji nie chciałbym komentować. Po prostu nie zamierzam ustosunkowywać się do wypowiedzi osoby, która od pewnego czasu głosi absurdalne poglądy i zarzuty w stosunku do kierownictwa teatru - powiedział nam dyrektor Krzysztof Torończyk.

Sprzeciw Rękasa w sprawie nagrody to kolejny element jego "wojny" z Teatrem im. Osterwy. Na początku marca zarzucił jego dyrekcji wyprowadzanie z teatru pieniędzy przy okazji prowadzonych tam prac remontowych. Twierdzi, że takie są ustalenia kontroli NIK. Tymczasem z protokołu pokontrolnego wynika jedynie, że teatr zlecił wykonanie czterech prac w trybie zapytania o cenę, a nie zamówienia publicznego. NIK nie zgłosiła zastrzeżeń do wyceny prac.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji