Artykuły

Studium rozpadu

"Czwarta siostra" Janusza Gło­wackiego, autora m.in. "Antygony w Nowym Jorku" - polskiego auto­ra zamieszkałego w Stanach Zjed­noczonych, traktuje pozornie o Ro­sji. W rzeczywistości jest to jednak pozbawione patosu studium upad­ku pewnego systemu wartości.

Trzy córki emerytowanego ra­dzieckiego generała marzą o szczę­ściu, utożsamianym z życiem, mle­kiem i miodem płynącej Ameryce. Jednak do wymarzonej arkadii eks­pediują... tytułową czwartą siostrę.

Świat Rosji końca dwudziestego wieku nie jest przyjazny: mafia co chwilę przemyka przez kamienicę zamieszkaną przez głównych bohaterów (czasem mieszkańcy opuszczają swoje lokum... oknem), do władzy i olbrzymich pieniędzy błyskawicznie dochodzą osoby wątpliwej reputacji, by równie nagle znaleźć się na pobli­skim cmentarzu. Na pewno nie jest to miejsce, w którym marzenia o wystawnym życiu rodem z Hollywood mogą zapuścić korzenie.

Ironia, swobodne żonglowanie cy­tatami ze światowej literatury, umie­jętne łączenie w atrakcyjną teatralną całość rozmaitych konwencji powo­dują, że sztukę ogląda się nie tylko z olbrzymim zainteresowaniem - o czym świadczą żywe reakcje pu­bliczności, ale też fabuła na długo za­pada w pamięć i pobudza do refleksji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji