Artykuły

Teatr Telewizji. Premiera co miesiąc

Mimo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się Teatr Telewizji, widzowie zobaczą premierowe przedstawienie w każdym miesiącu.

Najbliższe (emisja 15 lutego) - obyczajowa komedia "Namiętna kobieta" według sztuki Kay Mellor została wyreżyserowana przez Macieja Englerta i jest przeniesieniem spektaklu z warszawskiego Teatru Współczesnego [na zdjęciu]. Akcja toczy się w dniu ślubu syna tytułowej bohaterki (Marta Lipińska), którą wydarzenie to skłania do wspomnień i wielu niekonwencjonalnych działań... Partnerują jej: Krzysztof Kowalewski, Andrzej Zieliński oraz Piotr Adamczyk.

Miesiąc później, 15 marca, na Scenie Faktu "Operacja Reszka" Włodzimierza Kuligowskiego w reżyserii Ewy Pytki odsłoni kulisy historii z lat 70. Jej bohaterem jest Piotr Jegliński, zaangażowany w działalność opozycyjną student historii KUL-u, którego chciała zlikwidować bezpieka. W rolach głównych: Jan Wieczorkowski i Maciej Zakościelny.

W kolejnych miesiącach widzowie zobaczą też "Rosyjskie konfitury" Ludmiły Ulickiej w reżyserii Krystyny Jandy. W czechowowskim klimacie rosyjskiej prowincji potoczy się opowieść o rozpadzie inteligenckiej rodziny. Występują m.in.: Krystyna Janda, Ignacy Gogolewski, Maria Seweryn, Agnieszka Krukówka, Sonia Bohosiewicz.

Miłośników historii zainteresuje z pewnością "Kontrym" Marka Pruchniewskiego zrealizowany dla Sceny Faktu przez debiutującego Marcina Fischera. Przypomina zawiłe losy Bolesława Kontryma "Żmudzina", dowódcy Powstania Warszawskiego, uczestnika bitwy o Narwik, walk we Francji, współorganizatora Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, żołnierza Dywizji generała Stanisława Maczka, ale także i uczestnika Bitwy Warszawskiej po stronie czerwonoarmistów i bohatera Rewolucji Październikowej. Pretekstem do opowieści jest spotkanie Kontryma i jego konfrontacja z Józefem Światło, oficerem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ale i autorem słynnych audycji Radia Wolna Europa, które przyczyniły się do likwidacji Urzędu Bezpieczeństwa oraz aresztowania najbardziej brutalnych śledczych. W roli Kontryma - Jan Frycz, jako Józef Światło - Redbad Klynstra.

Z kolei Juliusz Machulski w autorskim przedstawieniu "Przerwanie działań wojennych" zrekonstruuje wydarzenia z 2 października 1944 roku, kiedy w Ożarowie pod Warszawą dowódcy Powstania Warszawskiego prowadzili negocjacje z Erichem von dem Bachem - głównodowodzącym siłami niemieckimi. W roli Kazimierza Iranka Osmeckiego - Piotr Fronczewski, von dem Bacha - Krzysztof Stelmaszyk.

Historie dwojga niezwykłych artystów - rzeźbiarki Katarzyny Kobro i malarza Władysława Strzemińskiego przedstawiają "Powidoki" Macieja i Adama Wojtyszków w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Okazją do refleksji będzie spektakl "W roli Boga" Marka St. Germain w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego. Jego akcja toczy się za drzwiami jednej ze szpitalnych sal. Obradujący w niej członkowie specjalnej komisji muszą podjąć dramatyczną decyzję: który z czekających na transplantację pacjentów jako pierwszy otrzyma nowe serce. W obsadzie: Janusz Gajos, Katarzyna Gniewkowska, Dominika Ostałowska, Magdalena Schejbal, Paweł Królikowski, Krzysztof Stroiński, Andrzej Zieliński.

Miłośnicy twórczości Marka Nowakowskiego będą mieli okazję obejrzeć sceniczną wersję jego najnowszej powieści "Psie głowy", której zdarzenia mają miejsce w postpegeerowskiej osadzie Psie głowy, w której panuje wszechogarniająca beznadzieja... Wśród aktorów: Jerzy Trela, Daniel Olbrychski, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski. Realizacja - Jerzy Zalewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji