Artykuły

Lublin. Mirosław Olszówka nie żyje

Nie doczekał przeszczepu. Zmarł 30 listopada w wieku 50 lat. Mirek, nazywany przez przyjaciół Kitonem, był aktorem, mimem, reżyserem, menedżerem zespołów Voo Voo i Osjan, producentem płyt. Twórcą festiwalu "Inne brzmienia".

Do końca wierzył, że pokona śmiertelną chorobę. Planował kolejne koncerty i płyty. Na Starym Mieście w Lublinie, gdzie mieszkał, chciał otworzyć galerię.

Poznałem go, kiedy pracował w Teatrze Wizji i Ruchu Jerzego Leszczyńskiego. Jurek mówił o nim - To jest talent.

W 1988 wspólnie z Małgorzatą Mazurkiewicz założył Teatr Scena Ruchu w Lublinie. I przygotował spektakle: "Kalejdoskop" - pantomimę komiczną z muzyką zespołu Voo Voo, "Popioły" - widowisko ruchowo-pantomimiczne, oparte na motywach malarstwa Edvarda Muncha, z muzyką zespołu Voo Voo, i "Bolero" - impresję ruchową do muzyki Maurice'a Ravela.

W 1991 roku założył "Klub Graffiti", pierwszy klub muzyczny w Lublinie, który był siedzibą Teatru Scena Ruchu. Pokazywał spektakle, wystawy, pokazy mody. Wtedy też zaczął współpracę z Jarosławem Koziarą.

Rok później został menedżerem Voo Voo, organizując koncerty, nagrania płytowe i telewizyjne. W 1995 dostał nagrodę Teleexpresu za koncert roku 1995 w kazimierskich w kamieniołomach.

W 1997 roku przygotował " Flotę Zjednoczonych Sił - Najlepsi śpiewają Voo Voo" z udziałem: Kayah, Katarzyny Nosowskiej, Justyny Steczkowskiej, Stanisława Soyki, Grzegorza Turnaua, Kazika Staszewskiego, Lecha Janerki, Macieja Maleńczuka i Tomasza Lipińskiego.

W 2008 wymyślił i zorganizował Festiwalu Inne Brzmienia. Potem wydał fantastyczną płytę Waglewski Fisz Emade "Męska Muzyka" .

Planował kolejne płyty. Chciał żyć. Bardzo.

Żegnamy Cię Mirku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji