Artykuły

Teatr u żaków z uniwersytetu

Czegoś takiego jeszcze nie było. Studenci nie chcieli przyjść do teatru, to teatr przyjeżdża do nich. Dziś Scena Margines z olsztyńskiego Jaracza przenosi się na jeden dzień na Kortowo. Żacy bę­dą mogli obejrzeć o godz. 20 w budynku wydziału humanistycznego (ul. Ocza­powskiego 14) spektakl "Jackie. Śmierć i księżniczka" według prozy noblistki Elfriede Jelinek. I to zupełnie za darmo. Przedstawienie miało swoją pre­mierę w czerwcu ub.r. na deskach Te­atru im. Stefana Jaracza. Scenariusz sztuki został oparty na jednym z opo­wiadań Jelinek z cyklu "Śmierć i Dziewczyna I-V. Dramaty księżni­czek". Trudnej próby przeniesienia na scenę tekstu podjęła się młoda re­żyserka Weronika Szczawińska. Ra­zem z aktorką Mileną Gauer, która gra rolę tytułową, stworzyły porusza­jące przedstawienie o kobiecości, przedstawiając, jak mogłaby wyglą­dać historia życia Jacqueline Kennedy Onassis. Niekonwencjonalna for­ma monologu Jelinek sprawiła wie­le kłopotów reżyserce i aktorce, ale z trudnego zadania wywiązały się znakomicie. Powstał nowatorski, a za­razem spójny i interesujący spektakl.

Milena Gauer wspaniale wcieliła się w rolę pierwszej damy i ikony stylu, ja­ką była Jackie, ale wzbogaciła znaną ze zdjęć i telewizyjnych migawek postać o atrybuty zwykłej kobiety, która na co dzień zmaga się z dalekim od ideału włas­nym ciałem. Ma też problem z uzależ­nionym od seksu mężem. Co taka wspa­niała, bogata, elegancka kobieta ma wspólnego ze zwykłymi dziewczynami? Wszystko.

W sztuce nie brakuje ostrych scen, choćby ta, gdy Milena Gauer wygłasza część monologu trzymając w ustach wiel­kiego sztucznego penisa, uosabiającego Johna Kennedy`ego. Albo gdy się perfumuje, a na jej sukni zakwitają krwawe plamy. Aktorka pokazuje nieznane do­tąd publiczności talenty: ogromną spraw­ność fizyczną-przez niemal godzinę wy­prawia ze swoim ciałem niezwykłe sztu­ki - okazało się też, że świetnie śpiewa.

Monolog Mileny Gauer zebrał bar­dzo dobre recenzje. Był też pokazy­wany na III Praskim Przeglądzie Tea­tralnym Hajdpark w sierpniu 2008 r.

Kto lubi nowości i eksperyment, a zarazem ceni przemyślane i wnikli­we adaptacje dobrej prozy, powinien wybrać się na "Jackie...".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji