Artykuły

Olsztyn. Książka na podwójny jubileusz teatru

Z okazji podwójnego jubileuszu - 60-lecia Teatru im. Stefana Jaracza oraz 80-lecia istnienia stałej sceny dramatycznej w Olsztynie - Teatr wydaje publikację szczególną - książkę Tadeusza Prusińskiego "Jest Teatr w Olsztynie".

To monograficzna panorama dziejów olsztyńskiego Teatru, podzielona jest na dwie, dopełniające się części. Pierwsza, nawiązująca do tytułu, tworzy na poły beletrystyczną, na poły faktograficzną opowieść o dziejach tej sceny od prapoczątków życia teatralnego w dawnych Prusach Wschodnich, którego kulminacją było powołania stałej sceny dramatycznej w roku 1925, poprzez okres dwudziestolecia międzywojennego, wojnę, po czas wyzwolenia, kiedy to 17 listopada 1945 roku, premierą "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej rozpoczął swoją działalność Teatr im. Stefana Jaracza. Jego istnienie było wyrazem determinacji lokalnej społeczności w tworzeniu środowiska teatralnego. W miejscu, które jeszcze nie tak dawno miała być trybuną propagandowych haseł nazistowskich, wybrzmiały pierwsze słowa polskiej klasyki dramaturgicznej.

Druga część książki "Jest Teatr w Olsztynie" to bezcenne kompendium faktograficzne, zawierające ikonografię, spis premier od 1945 roku, indeksy nazwisk artystów, którzy związani byli z olsztyńskim Teatrem. Archiwalne zapisy, ilustracje mają dzisiaj charakter unikatowy i bezcenny.

Książka Tadeusza Prusińskiego stanowi frapującą wędrówkę przez 80-letnią historię sztuki scenicznej w Olsztynie. Udowadnia, że "dzisiaj" zawsze zaczyna się od "wczoraj". Warto przeczytać - warto mieć - warto zatrzymać w pamięci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji