Artykuły

Warszawa. 60. Teatru Lalka

60 świeczek na urodzinowym torcie Teatru Lalka zdmuchną dzieci zaproszone w najbliższą sobotę, 3 grudnia o 17.30, na uroczystą premierę "Urodzin infantki" Oscara Wilde'a ze scenografią i w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza.

Premiera prasowa spektaklu odbędzie się 4 grudnia o 17.30. Wtedy też 60-lecie warszawskiego teatru obchodzić będą dorośli.

Teatr Lalka narodził się jako Teatr Marionetek Niebieskie Migdały, założony przez Polkę ze Lwowa w 1945 roku w Samarkandzie (Uzbekistan). W roku 1946 został repatriowany do kraju. W Warszawie działa od 1948 roku. W roku 1950 zmienił nazwę na Teatr Lalka, a od

50 lat ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki. Już trzecie pokolenie warszawiaków stawia w Lalce pierwsze teatralne kroki.

Dzisiejsza Lalka jest teatrem repertuarowym wykraczającym daleko poza stereotyp teatru dla dzieci. Zaangażowanie w problematykę współczesności łączy z poetyckim językiem scenicznej wypowiedzi, ucząc widza praw umowności w sztuce oraz umiejętności rozumienia konwencji teatralnych. Przedstawienia realizowane w różnych konwencjach: baśniowych, muzycznych, kabaretowych odnoszą się do konkretnych i dzisiejszych problemów. Powracają kwestie: wyboru właściwej drogi (Merlin czarodziej),dojrzewania i przemijania (Mała syrena, Sklep z zabawkami), poczucia samotności i ucieczki w świat fantazji (Król olch), projekcji dziecięcych marzeń o czystym, wolnym od zła świecie (Buratino, Kopciuszek). Bohaterami tych widowisk pozostaje nieodmiennie dziecko ze swą naturalną zdolnością kreacji w świecie zabawy i wyobraźni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji