Artykuły

60 lat z nostalgią i humorem

Opera Nova obchodzi 60-lecie. Z tej okazji przygotowuje dla melomanów wyjątkowy sezon. W październiku jubileuszowe koncerty i premiera baletowa, na wiosnę nowy spektakl operowy Wesele Figara. Do sprzedaży trafią też aż dwa wydawnictwa DVD.

Jubileuszowe koncerty już 1 i 2 października. Złożą się na nie fragmenty najpopularniejszych dzieł z repertuaru opery, zarówno tych najnowszych jak i tych, które zeszły z afisza, ale wciąż cieszą się sentymentem wykonawców i publiczności. Usłyszymy m.in. melodie z oper Turandot czy Nabucco.

— Nie zabraknie nostalgii, ale też humoru. Przebojem będą na pewno materiały archiwalne emitowane w tle. Zobaczymy na nich nie tylko przygotowania do kolejnych spektakli, czy pierwszy festiwal w nieukończonym jeszcze budynku opery, ale też jak nasz zespół bierze udział w 1-majowym pochodzie czy wspólnym grzybobraniu — zdradza Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. Materiały przygotowane zostaną dzięki archiwom TVP, ale pochodzą też z prywatnych zbiorów Andrzeja Bendyńskiego, syna dyrygenta związanego przed laty z operą, którego wielką pasją było kręcenie filmów.

Trwają przygotowania do najbliższej premiery: Stabat Mater i Harnasiów", dzieł Karola Szymanowskiego nigdy w 60-letniej historii bydgoskiej sceny operowej niewykonywanych.

— Dotychczas utwory jednego z największych kompozytorów XX wieku prezentowane były w Bydgoszczy gościnnie, podczas Bydgoskich Festiwali Operowych — Król Roger w wykonaniu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Hagith Opery Wrocławskiej oraz Loteria na mężów wystawiona przez Operę Krakowską — przypomina Figas. — O przeniesieniu na scenę jego utworów myśleliśmy od lat. Bardzo ucieszyłem się, że te same ambicje ma Robert Bondara, młody zdolny choreograf, który przygotował już dla nas premierę Zniewolonego umysłu — mówi dyrektor opery.

Liczy, że wybór rzadko branych na warsztat przez realizatorów dzieł Szymanowskiego i ciekawa wizja spektaklu, zapewnią baletowi sukces, jaki odniósł poprzedni spektakl Bondary dla bydgoskiej sceny. — Premiera Zniewolonego umysłu odbiła się szerokim echem. Zebrała doskonałe recenzje. Spektakl chwalili nawet ci, którzy jawnie mi się przyznawali, że nie są fanami baletu — mówi Figas.

Tuż po premierze, 24 października, zacznie się sprzedaż biletów na koncerty sylwestrowe. — Do ich poprowadzenia udało nam się zaprosić gwiazdę, o którą zabiegaliśmy od dawna, a która zawsze zatrzegała, że w okresie sylwestrowym nie bierze żadnych zleceń. Będzie to Maciej Stuhr — zdradza Figas.

Wiadomo już też, jaka operowa premiera otworzy kolejny Bydgoski Festiwal Operowy. Będzie to Wesele Figara Mozarta. — Spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk. Publiczność miała szanse docenić już jego zdolności oglądając Księżniczkę czardasza. To jeden z naszych największych hitów. Mam nadzieję, że tak będzie i z kolejną premierą — mówi Figas.

Gratką dla melomanów w sezonie jubileuszowym będą nie tylko dodatkowe koncerty i wyjątkowy repertuar. — Chcemy wydać aż dwa albumy DVD. To będzie rekord, którego nie da się powtórzyć w najbliższych latach — mówi dyrektor opery. Pierwsze wydawnictwo, to zapowiadana od dawna Rusałka. Jest już na etapie masteringu i wprowadzania napisów. Jest szansa wydania jej również na Blu-Ray. Byłoby to pierwsze DVD operowe w Polsce w tej technologii. Trwają już też prace montażowe Zniewolonego umysłu. Efekty nagrań bardzo mnie cieszą. To będą dwa naprawdę wyjątkowe wydawnictwa.

Opera przygotowała też niespodziankę dla swoich równolatków. Każdy jubilat może w miesiącu swego urodzenia nabyć 1 bilet za 60 groszy na dowolny spektakl z repertuaru Opery Nova, z wyłączeniem premier, Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Pierwszy spektakl jubileuszowego sezonu już w środę o godz. 19. Na scenie Baron Cygański, jedna z najbardziej efektownych realizacji ostatnich lat, której 60. przedstawienie odbędzie się już w tym tygodniu. — To mocny początek sezonu. Widowisko w wakacje zrobiło furorę na scenie Opery Leśnej w Sopocie. Operetkę obejrzało 5 tys. widzów. Wielu z nich wybrało się na spektakl nawet po dwa razy. To doskonała promocja naszej sceny w Trójmieście, skąd przyjeżdża do nas coraz więcej melomanów. Nie tylko na festiwal, ale i na grane w regularnym repertuarze spektakle — cieszy się Figas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji