Artykuły

Rodzi się nowe teatralne pokolenie

„Jeszcze Polska nie zginęła, póki teatr żyje" — to hasło 9. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia", który od wczoraj skupia w Krakowie wszystkich zakochanych w teatrze.

Garbaczewski, Klata, Miśkiewicz, Duda-Gracz, Rychcik, Borczuch — oto czołówka polskich reżyserów, lubianych lub wyklętych, lecz na pewno znanych. Takich, którzy śmiało mogą rywalizować w konkursie Inferno. Warsicka, Skrzywanek, Dumski, Kalwat, Groszyńska — to młode teatralne nazwiska, które być może za chwilę będą także ściągały tłumy na swoje przedstawienia. Dzięki przeobrażeniu tradycyjnego cyklu Paradiso, przeglądu dokonań młodych twórców, w pełnoprawny konkurs z prestiżowymi nagrodami, sekcja ta może stać się trampoliną dla „teatralnej młodzieży" do świata doświadczonych i nagradzanych twórców.

Spod skrzydeł

— Niektóre spektakle młodszych twórców mogą z powodzeniem konkurować z ukonstytuowaną i przewidywalną poetyką doświadczonych, starszych kolegów. Mam wrażenie, że w polskim teatrze rodzi się pokolenie, które operuje bardzo indywidualnym językiem, potrafi wyrwać się spod skrzydeł mistrzów — ocenia Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Boskiej Komedii.

Co zaproponują młodzi? Małgorzata Warsicka, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, w Dziejach upadków zderzy okrucieństwo z groteską, sytuację bohaterów z ich własnym komentarzem oraz prawdziwy tekst z jego interpretacją. Wykorzysta do tego śpiewaczkę operową, Barbarę Kingę Majewską, muzykę Karola Nepelskiego i fragmenty Kuzynki Bietki Honoriusza Balzaka (12 grudnia, godz. 20.30, Teatr im. Juliusza Słowackiego).

Teo Dumski w Krótkim zarysie wszystkiego połączył cechy performance, sztuki wideo, animacji i koncertu z muzyką na żywo. Dlatego bardziej niż wartkiej akcji możemy spodziewać się transowej podróży w nieznane (12 grudnia, godz. 17, Multikino).

Jakub Skrzywanek z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu podczas Boskiej Komedii zadebiutuje. Jego Cynkowi chłopcy to przewrotny spektakl oparty na reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz. Zamiast patetycznej dyskusji o mechanizmach wojny, Skrzywanek zaproponuje widzom antywojenny musical.

W konkursie Paradiso i walce o 100 tys. zł wezmą udział także: Anna Karasińska z Teatru Polskiego w Poznaniu (Drugi spektakl), Katarzyna Kalwat z TR w Warszawie (Holzwege), Magda Szpecht (Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy), Kuba Roszkowski (Wesele) i Aneta Groszyńska (Zapolska Superstar — czyli jak przegrywać, żeby wygrać).

Spektakle młodych twórców oceni jury w składzie bardzo międzynarodowym: Jason Danino Holt (reżyser, kurator i prezenter telewizyjny z Izraela), Alejandro Moreno (chilijski dramatopisarz, wykładowca i artysta wizualny) oraz Yun Cheol Kim z Korei Południowej (krytyk teatralny, wykładowca i dyrektor Narodowego Zespołu Teatralnego Korei).

Czekając na Globisza

Obok prezentacji spektakli w konkursach Inferno i Paradiso, tradycją Boskiej Komedii jest sekcja Purgatorio, czyli premiery koprodukcji teatralnych. Pierwszą z nich były pokazywane wczoraj Plastiki [na zdjęciu] Grzegorza Wiśniewskiego. Po latach reżyser wraca do Teatru im. Słowackiego z najnowszym dziełem niemieckiego dramatopisarza Mariusa von Mayenburga, przenikliwą i opowiedzianą z humorem historią o dzisiejszym świecie na przykładzie jednej rodziny. Spektakl można zobaczyć jeszcze dziś i jutro.

Drugą premierową koprodukcją (współpraca Teatru Łaźnia Nowa i Teatru Starego w Lublinie) Boskiej Komedii jest Wieloryb The Globe w reżyserii Evy Rysovej. W tytułową rolę wieloryba wcieli się Krzysztof Globisz, wybitny aktor, który wraca na scenę po udarze mózgu. Nie będzie to zwykłe przedstawienie, a pokaz niezwyciężonej siły człowieka i miłości do pasji. Wzruszenie gwarantowane. Premiera Wieloryba... dzisiaj o godz. 20 w Łaźni Nowej (os. Szkolne 25).

Boska Komedia

Podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia obejrzymy 28 spektakli — 10 w konkursie głównym Inferno, osiem w konkursie młodych twórców Paradiso, dwa to premierowe koprodukcje z cyklu Purgatorio, a dwa kolejne są autorstwa gości z zagranicy. Pozostałe sztuki to spektakle z kilku oddziałów PWST — Krakowa, Łodzi, Białegostoku i Wrocławia.

Spektakle konkursu Inferno:

Komediant Agnieszki Olsten z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dybuk Anny Smolar z Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Biała siła, czarna pamięć Piotra Ratajczaka z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła Agaty Dudy-Gracz z Teatru Muzycznego w Gdyni

Wesele Radka Rychcika z Teatru Śląskiego w Katowicach

Każdy dostanie to, w co wierzy Wiktora Rubina i Joli Janiczak z Teatru Powszechnego w Warszawie

Robert Robur Krzysztofa Garbaczewskiego z TR Warszawa

Podopieczni Pawła Miśkiewicza z Narodowego Starego Teatru

Wszystko o mojej matce Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbędzie się w dniach od 8 do 17 grudnia. Program oraz ostatnie bilety na stronie boskakomedia.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji