Artykuły

Gdańsk. Wybrzeże Sztuki: tydzień teatru z całej Polski

Opowieści marcowej emigrantki w interpretacji Krystyny Jandy, skandaliczny, napełniony seksualnością tekst Franka Wedekinda, niezwykłe pod względem formalnym przedstawienie Mai Kleczewskiej - to tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji przeglądu teatralnego Wybrzeże Sztuki.

Na tę wiadomość czekali trójmiejscy miłośnicy teatru: wreszcie wiadomo, kiedy odbędzie się tegoroczna, jubileuszowa edycja Wybrzeża Sztuki, dorocznego przeglądu spektakli przygotowanych w teatrach całej Polski, prezentowanych na scenach gdańskiego Teatru Wybrzeże. W tym roku będzie je można oglądać w dniach 9-16 września.

Tegoroczna edycja Wybrzeża Sztuki rozpocznie się od bardzo mocnego akcentu: w niedzielę 9 września, Jan Klata zaprezentuje swój najnowszy projekt, zrealizowaną w Teatrze Wybrzeże inscenizację klasycznego dramatu Eurypidesa "Trojanki". Spektakl, który premierę będzie miał dzień wcześniej, to bardzo oczekiwany projekt: Klata uznawany jest za bardzo ważną i ciekawą osobowość polskiego teatru, a jego najnowsza sztuka będzie jedną z pierwszych realizacji po tym, jak w atmosferze skandalu stracił stanowisko dyrektora Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Dzień później, w poniedziałek 10 września, na sopockiej scenie kameralnej będzie można zobaczyć przedstawienie "Murzyni we Florencji" w reżyserii Iwony Kempy, na podstawie tekstu Vedrany Rudan, zrealizowane przez prywatny Teatr Nowy Proxima z Krakowa. To opowieść o podzielonej wojną Chorwacji, skupiona na jednej rodzinie, będącej symbolem całego tamtejszego społeczeństwa. Narratorami opowieści są dwa płody, które z brzuchów matek przysłuchują się niekończącym się kłótniom starszych pokoleń.

We wtorek 11 września w repertuarze przeglądu znajdzie się spektakl "Pod presją" [na zdjęciu], którego reżyserką jest Maja Kleczewska, zrealizowany w Teatrze Śląskim w Katowicach. To nietypowy projekt, w ramach którego na scenie, na oczach widzów, powstaje film, opowieść o braku zaufania i sensie istnienia norm społecznych.

Środa 12 września przyniesie pokazane dwukrotnie przedstawienie "Zapiski z wygnania", przygotowane przez Magdę Umer w stołecznym Teatrze Polonia. To jedno z dzieł odnoszących się do problemu polskiego Marca 1968 roku, czyli wygnania z kraju przedstawicieli społeczności żydowskiej, spektakl oparty na zapiskach z pamiętnika dwudziestoletniej emigrantki, Sabiny Baral. W spektaklu występuje jedna z największych gwiazd polskiej sceny i ekranu, Krystyna Janda.

W czwartek 13 września w ramach Wybrzeża Sztuki będzie można zobaczyć najnowszą produkcję Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi, spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego. Będzie to "Przebudzenie wiosny" Franka Wedekinda, w reżyserii Kuby Kowalskiego. Tekst z 1891 roku był w chwili powstania tak skandaliczny, że doczekał się scenicznego wystawienia dopiero po kilkunastu latach. Wedekind opowiada o przepełnionej seksualnością młodości.

Na koniec przeglądu Teatr Wybrzeże zaserwuje widzom dwie własne produkcje: w piątek 14 września na Dużej Scenie będzie można zobaczyć "Bellę Figurę" Yasminy Rezy, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, a dwa dni później - w niedzielę 16 września - "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.

---

Wybrzeże Sztuki, 9-16 września, Teatr Wybrzeże, Gdańsk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji