Artykuły

Wrocław. Hala Ludowa na liście UNESCO

Wrocławska Hala Ludowa została dziś, 13 lipca, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadła w Wilnie podczas obrad zgromadzenia przedstawicieli państw - stron Konwencji o Liście Światowego Dziedzictwa.

Zabytek zapisano pod jego historyczną nazwą - Hala Stulecia. Zmiana nazwy na Halę Ludową nastąpiła po 1945 r.

Hala Ludowa usytuowana jest na dawnych terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia, w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego i Ogrodu Zoologicznego. Budowano ją przez cały rok 1912; uroczyste otwarcie nastąpiło w maju 1913 r. Hala miała wówczas największą na świecie kopułę wśród budowli tego typu. Konstrukcja jest najważniejszym osiągnięciem niemieckiego architekta Maxa Berga, który wówczas pracował we Wrocławiu.

Przed II wojną światową obiekt był bardzo intensywnie wykorzystywany, m.in. w 1917 r. zorganizowano tam pierwsze targi przemysłowe, a trzy lata później - wielką wystawę sztuki współczesnej. W Hali wielokrotnie przemawiał Adolf Hitler.

Po wojnie wśród ważniejszych wydarzeń w Hali były Wystawa Ziem Odzyskanych i Kongres Intelektualistów z udziałem m.in. Pabla Picassa i Ireny Joliot-Curie. W 1966 r. gościła tam Marlena Dietrich. W 1997 w hali odbył się, z udziałem papieża Jana Pawła II, pierwszy w Polsce Kongres Eucharystyczny. W Hali Ludowej odbywają się też wielkie przedstawienia operowe.

Na zdjęciu: Hala Ludowa, 1913r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji