Artykuły

Bytom. Wyższa szkoła tańca

Zamiejscowy Wydział Tańca Współczesnego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej zostanie otwarty w październiku przyszłego roku w Bytomiu. Będzie to pierwszy w Polsce wydział kształcący tancerzy teatru tańca oraz teatru fizycznego na poziomie wyższym.

Powstający z inicjatywy działającego w Bytomiu Śląskiego Teatru Tańca wydział będzie miał charakter międzynarodowy. Językiem wykładowym będzie angielski - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Teatru Katarzyna Furmaniuk.

Szkoła ma kształcić krytyków, wykonawców i twórców dla potrzeb teatru tańca. Program obejmie nie tylko współczesne formy i techniki ruchowe, lecz także aktorstwo, głos, kompozycję tańca, muzykę, teatr, performance art i liczne przedmioty teoretyczne.

Grono wykładowców wydziału stworzą artyści, eksperci z różnych dziedzin artystycznych i teorii z kraju i z zagranicy, współpracujący od lat z Teatrem. To m.in.: Hilke Diemer i Louise Frank z Holandii, Katja Schneider, Patricia Stoeckemann i Roman Arndt z Niemiec, Esther Linley i Johannes Randolf z Austrii, Janusz Opryński, Agnieszka Jelewska, Jolanta Rybarska, Barbara

Sier-Janik, Olga Wąchała i Wojciech Blecharz z Polski.

Jak poinformowała Furmaniuk, program merytoryczny i dydaktyczny wydziału tańca powstaje od października 2005 r. w ramach pilotażowego programu unijnego Leonardo da Vinci, realizowanego przez Śląski Teatr Tańca oraz europejskich partnerów, m.in. Rotterdamse Dansacademie w Holandii, Folkwang Hochschule w Essen (Niemcy), Bath Spa University (Wielka Brytania), Dartington College of Arts (Wielka Brytania) Bruckner University w Linzu (Austria) i Lithuanian Dance Centre Information w Wilnie.

W pracach uczestniczą nie tylko wykładowcy i artyści, ale i młodzi ludzie, zakwalifikowani do programu. Wykładowcy i "studenci" spotykają się raz w miesiącu podczas intensywnych trzydniowych sesji warsztatowych. W oczach obserwatora zasady przypominają studia zaoczne. Są ćwiczenia, wykłady, zadania domowe, dyskusje. Nie ma jednak ocen i zaliczeń, a do obowiązków "studentów" należy obecność na zajęciach, odpowiedzi na ankiety i formułowanie opinii o zajęciach i wykładowcach.

Powstaje już również wydziałowa biblioteka, tworzona przy pomocy właścicielki największej prywatnej biblioteki tanecznej w Stanach

Zjednoczonych - Leslie Getz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji