Artykuły

Pospolite żywoty martwych Polaków

Zadali sobie podstawowe pytanie na temat przeszłości, trudnych spraw i powielanych błędów. Przez ilka miesięcy tworzyli scenariusz. A w niedzielę o godz. 18 zapraszają na premierowy spektakl dyplomowy. Studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej przygotowali przedstawienie pt. Pospolite żywoty martwych Polaków.

Postawione pytania nie są łatwe. I dla twórców, i dla odbiorców spektaklu. Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami  po mojej kulturze? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem?

Jak mówią twórcy — „choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca — dla lewaków albo prawicowców, dla katolików albo Żydów, dla homo albo hetero — oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej". Jedna z trzech części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego Biała siła, czarna pamięć. Przedstawienie reżyseruje Marcin Wierzchowski, który scenariusz tworzył razem ze studentami oraz Danielem Sołtysińskim przez kilka miesięcy prób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji