Artykuły

Opole. "Baal" obsypany nagrodami

Wielki sukces opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego: "Baal" w reżyserii Marka Fiedora został uznany za najlepszy spektakl w II Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Przypomnijmy: pierwszą edycję ogłoszonego przez ministra kultury konkursu wygrała "Matka Joanna od Aniołów", również spektakl opolskiego teatru.

- To na pewno wydarzenie bez precedensu, że zwycięża się w dwóch edycjach z rzędu. Bardzo, bardzo nas to cieszy - mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor opolskiego dramatu.

Jury w składzie: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska - przewodnicząca, Agnieszka Celeda, Anna Kękuś, Jan Kozikowski, Bożena Sawicka, Ingmar Villqist, Jacek Wakar, uznało, że spektakl opolan "spełnia wymogi oryginalności interpretacji, dojrzałości artystycznej oraz dobrego odbioru społecznego".

I - nie licząc przedstawienia - nagrodziło również reżysera Marka Fiedora, kompozytora Tomasza Hynka i sześciu odtwórców roli Baala: Macieja Namysłę, Leszka Malca, Michała Majnicza, Przemysława Kozłowskiego, Andrzeja Jakubczyka i Adama Ciołka, który nagrodzonym spektaklem debiutował na naszej scenie.

- Oczywiście, że mnie to wyróżnienie cieszy, choć może nie powinno. Bo parafrazując słowa Zbigniewa Zapasiewicza: kto dobrze na scenie debiutuje, nie najlepiej kończy. Słowem, po udanym debiucie może być już tylko gorzej - śmieje się.

Czy podobnie jak nagrodzona "Matka Joanna od Aniołów" spektakl ma szanse zostać zarejestrowany i pokazany na żywo w TVP Kultura?

- Bardzo bym chciał, choć ta nagroda to bardzo świeża sprawa i nie miałem jeszcze czasu kuć żelaza póki gorące - wyjaśnia Zaczykiewicz.

Czas Konfrontacji

Niewątpliwie jednak opolanie będą mieli okazję obejrzeć inne spektakle uhonorowane nagrodami w ministerialnym konkursie. Jego jury rekomendowało bowiem do prezentacji podczas XXXII Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2007": "Tytusa Andronikusa" Williama Szekspira w reż. Moniki Pęcikiewicz, "Wielkie kazanie księdza Bernarda" Leszka Kołakowskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, "Matkę Courage i jej dzieci" Bertolta Brechta w reż. Katarzyny Deszcz, "Griga" Antoniego Czechowa w reż. Piotra Siekluckiego.

- Do tej listy spektakli prezentowanych na konfrontacjach w ramach Kontekstów dodaliśmy jeszcze koncert pt. "Anhelli" w wykonaniu Włodek Pawlik Trio oraz "Noc Listopadową", wystawioną przez studentów Akademii Teatru i Filmu w Budapeszcie - zapowiada dyrektor OKT.

Bilety na rozpoczynające się 14 kwietnia konfrontacje można rezerwować telefonicznie już od dziś. Sprzedaż w kasach biletowych rozpocznie się 13 marca. Karnety kosztują 400 zł, zaś cała impreza 700 tys. zł. W konkursie zobaczymy sześć przedstawień.

- W minionym roku w Polsce wystawiono ok. 30 spektakli opartych na klasyce polskiej. W połowie ich oglądania mieliśmy z radą programową obawy, czy uda nam się złożyć ciekawy program. Ale rozwiały się one i sądzę, że jury, którego składu jeszcze nie znam, będzie miało przy wydawaniu werdyktu trudny orzech do zgryzienia - przewiduje Bartosz Zaczykiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji