Artykuły

Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Plenerowym przedstawieniem Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli rozpoczną się w sobotę [31 marca] wieczorem obchody Wielkiego Tygodnia. W misterium wystąpi ponad 500 osób: aktorzy, muzycy, tancerze z Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej.

Poznańskie Misterium to największe widowisko pasyjne w Europie. Od kilku dni na Cytadeli trwają przygotowania do niego. Na placu przy Dzwonie Pokoju zbudowano miasto jerozolimskie: stanęła świątynia, pałac Heroda i Piłata, wieczernik i Golgota. W piątek wieczorem odbyła się próba generalna, w ciągu dnia montowano oświetlenie i nagłośnienie - wygląda na to, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

Misterium przygotowała młodzież z salezjańskiego duszpasterstwa "Don Bosco" na Winogradach. Autorem i reżyserem całego przedsięwzięcia jest Artur Piotrowski: to on 10 lat temu wpadł na pomysł, by wystawić na Cytadeli przedstawienie opowiadające o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Odbywa się ono tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową.

Wszystkie stroje, w których wystąpią aktorzy, nawiązują do czasów Chrystusa - wiele z nich, w tym np. sandały, uszyte zostały przez profesjonalne firmy.

Poznańskie przedstawienie to ogromne przedsięwzięcie - nie tylko ze względu na liczbę występujących w nim aktorów, ale przede wszystkim z uwagi na widzów, którzy przychodzą, by uczestniczyć w tym niecodziennym widowisku. W ubiegłym roku na Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli przyszło ponad 80 tys. osób. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku będzie podobnie. - Dlatego prosimy, by tego dnia zostawić samochody w domu i skorzystać z transportu miejskiego - apeluje rzecznik prasowy organizatorów misterium Michał Cieślak.

Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19. By wszystkim ułatwić dojazd na Cytadelę, MPK przygotowało dodatkowe tramwaje i autobusy. Tramwaj D będzie kursował od godz. 17.40 do 18.50 co 10 minut na trasie Towarowa-most Dworcowy-Roosevelta-Pułaskiego-Wilczak. Kursy powrotne będą dostosowane do czasu zakończenia uroczystości (widowisko trwa ok. 70 minut). Więcej autobusów pojawi się także na liniach 51,74, 90. Dodatkowo zostanie uruchomiony autobus wahadłowy na trasie Dworzec Garbary-Chwaliszewo. - Autobusy będą oklejone plakatami zapowiadającymi misterium - mówi Cieślak. Samochody osobowe można zostawić na parkingu buforowym (ul. Chwaliszewo). Parking na 150 samochodów dla uczestników misterium jest bezpłatny w godz. od 17 do 22. Samochody osobowe można parkować również na ulicach dookoła Cytadeli z wyłączeniem miejsc przeznaczonych dla autokarów. Wszystkie autokary mogą wysadzić pasażerów na pętli autobusowej Garbary. Stamtąd będą kierowane na miejsca parkingowe w Starej Rzeźni. W godz. od 17 do 22 autokary będą mogły też parkować na wyłączonych pasach ruchu ulic Armii Poznań (pas lewy) i Szelągowskiej (pas prawy). - Spodziewamy się wielu autokarów, które będą także podjeżdżać pod kościół św. Jana Bosko przy ul. Warzywnej. Mamy zgłoszenia od przyjezdnych m.in. z Wałbrzycha, Ełku, Szczecina i Gorzowa. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie policja, harcerze, ratownicy medyczni, straż pożarna i wojsko. Prosimy wszystkich, by stosować się do ich poleceń - apeluje Cieślak.

Misteria Męki Pańskiej mają swoją wielowiekową tradycję: odbywają się w wielu parafiach, sanktuariach, klasztorach - jedno z bardziej znanych odbywa się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji