Artykuły

Włochy. Zmarł Luciano Pavarotti

Zmarł słynny włoski tenor, Luciano Pavarotti. 71-letni Pavarotti miał raka trzustki. Chorobę zdiagnozowano u niego w zeszłym roku, od tej pory pięciokrotnie przechodził chemioterapię. Słynny tenor zmarł w czwartek [6 września] nad ranem w swoim domu w Modenie we Włoszech.

W zeszłym miesiącu Luciano Pavarotti trafił do szpitala z wysoką gorączką. Prawdopodobnie zachorował na zapalenie płuc. Kilka dni temu wypisano go do domu. Lekarze poinformowali, że tenora ponownie zaatakował rak i nic nie można już zrobić. Wczoraj wieczorem włoska agencja ANSA podała, że stan jednego z najsłynniejszych śpiewaków operowych świata gwałtownie się pogorszył. Pavarotti zmarł dzisiaj, około 5 rano.

- Mistrz prowadził długą i ciężką walkę z rakiem trzustki. Poddał się dopiero w ostatnim stadium choroby, która odebrała mu życie - napisał w oświadczeniu menedżer wielkiego artysty.

Ostatni publiczny występ

Od czasu operacji w lipcu roku 2006 Pavarotti nie występował publicznie. W ostatnich dniach został nagrodzony przez rząd włoski za zasługi dla rodzimej kultury, za jej promocję w kraju i za granicą.

Urodzony w 1935 r. w Modenie, Pavarotti karierę rozpoczął ponad 40 lat temu, występując w 1961 r. jako Rudolf w "Cyganerii" Pucciniego. Już w dwa lata później występował w najsłynniejszych teatrach operowych świata, brał udział w koncertach i nagraniach. Sprzedał 100 milionów płyt. Po raz ostatni przed wielką publicznością wystąpił na otwarciu Olimpiady w Turynie w 2006 r.

* * *

Krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński: Pavarotti spopularyzował operę

- Zmarł jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych świata - powiedział krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński. Dla znawcy muzyki, zmarły śpiewak był symbolem doskonałości operowej.

Według Bogusława Kaczyńskiego, źródeł inspiracji dla Pavarottiego należy szukać w Polsce. Kaczyński przypomniał swoją dawną rozmowę z wielkim tenorem, który wspominał mu, że przez całe dzieciństwo wsłuchiwał się w muzykę Jana Kiepury. I tak jak on chciał śpiewać dla jak największej liczby ludzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji