Artykuły

Powszechny zaczyna próby

Uprzejmie proszę o zamieszczenia mojego zapewnienia, że rozpowszechniane przez pana redaktora Romana Pawłowskiego pogłoski o agonii Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera są nie tyle przedwczesne, ile z gruntu fałszywe - pisze Jan Buchwald, dyr. nacz. i art. Teatru Powszechnego w Warszawie w odpowiedzi na felieton Romana Pawłowskiego w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

W tekście ("Gazeta" 24.09.2007) z cyklu o ironicznym tytule "Kocham teatr" (...) Roman Pawłowski (...) był łaskaw napisać między innymi: Nie skomentuję także salomonowego rozwiązania w sprawie Teatru Powszechnego, który idzie w przyszłym roku do remontu. A powinienem, bo bardzo możliwe, że ekipy budowlane zakończą artystyczną agonię tej zasłużonej sceny(...).

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera ma dziś w repertuarze 11 tytułów, wiele z nich nagradzanych za reżyserię i aktorstwo. W ubiegłym sezonie, za dyrekcji mojego poprzednika, powstały między innymi takie spektakle jak "Miarka za miarkę" Szekspira w reż. Anny Augustynowicz, przedstawienie obsypane wieloma nagrodami na licznych festiwalach (ostatnio Złoty Yorick2007), chwalone przez publiczność i krytykę, a także gorąco dyskutowane, docenione przez publiczność i krytykę, i bardzo dla nas ważne "Albośmy to jacy, tacy..." Piotra Cieplaka, o którym to spektaklu z uznaniem wyrażał się także pan redaktor Roman Pawłowski, gdy próbując zwalczyć w sobie niechęć do naszego teatru, pisał: "Nie można odmówić jednego - fantastycznego zaangażowania aktorów i autentycznego przejęcia Polską" ("Gazeta Wyborcza" 29.05.2007).

Chciałbym poinformować czytelników "Gazety", że rozpoczęliśmy próby pierwszej premiery sezonu 2007/2008. Będą to "Czarownice z Salem" Arthura Millera w reż. Izabelli Cywińskiej. Zapraszamy od 30 listopada. Spektakl, w którym wezmą udział reprezentanci wszystkich pokoleń aktorów naszego teatru, mam nadzieję nawiąże wprost do tradycji Teatru Powszechnego, "wyrażając poglądy zespołu artystycznego Teatru na temat podstawowych problemów moralnych, społecznych i politycznych, jakie nurtują nasz kraj" (fragment sformułowanego przez Zygmunta Hiibnera "Projektu deklaracji programowej Teatru Powszechnego").

Planowany od kilku lat remont budynku teatru rzeczywiście zacznie się i zakończy w przyszłym roku. Czynimy starania, aby prace modernizacyjne wjak najmniejszym stopniu ograniczyły wypełnienie naszych zobowiązań wobec publiczności. W związku z tym uprzejmie proszę o zamieszczenia mojego zapewnienia, że rozpowszechniane przez pana redaktora Romana Pawłowskiego pogłoski o agonii Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera są nie tyle przedwczesne, ile z gruntu fałszywe.

Jan Buchwald

Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji