Artykuły

Koszalin. Festiwal filmów o Włodzimierzu Wysockim

Dziś rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim (na zdjęciu) "Pasje według świętego Włodzimierza". Impreza potrwa do poniedziałku.

Na inauguracji festiwalu w kinie "Kryterium" pokazano film "Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek". Potem uczestnicy imprezy przenieśli się do mieszczącego się w Domku Kata Teatru Propozycji "Dialog" na projekcje filmów zgłoszonych do konkursu głównego i odbywającego się po raz pierwszy w historii imprezy konkursu etiud dokumentalnych.

W tym roku na festiwal zgłoszono 70 filmów z 22 krajów. Do konkursu głównego zakwalifikowano 19. Nagrody zostaną ogłoszone na gali w niedzielę wieczorem. Zgodnie z tradycją festiwaluprzyzna je publiczność.

Imprezie towarzyszy wystawa fotografii Władimira Bogaczewa "Nieznany Wysocki". W programie jest także seria spotkań z twórcami dokumentów poświęconych Wysockiemu oraz naukowcami zajmującymi się badaniem jego twórczości. Natomiast w niedzielę dwaj rosyjscy dokumentaliści - Paweł Alimow i Paweł Jewdokimow - poprowadzą filmowe laboratorium, w czasie którego zaprezentują unikalne materiały filmowe z udziałem Wysockiego, które odnaleźli i udźwiękowili.

W poniedziałek W Klubie Garnizonowym odbędzie się pokaz filmów przedwcześnie zmarłego w 1995 r. serbskiego dokumentalisty Ratko Ilicia, którego pamięci dedykowana jest tegoroczna edycja festiwalu. Ilić jest autorem filmu "Hamlet nad Sawą" (1976), który krótko po premierze zaginął w tajemniczych okolicznościach i do dziś jest poszukiwany.

Imprezę zakończy koncert zespołu Skałałazka, który w Klubie Garnizonowym zagra utwory Wysockiego w aranżacji na gitarę i akordeon.

Organizatorem festiwalu jest założone w 1994 r. w Koszalinie przez dr Marlenę Zimną prywatne Muzeum Włodzimierza Wysockiego.

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938 - 1980) - rosyjski pieśniarz, aktor i poeta. Miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru. Karierę zaczynał na początku lat 60. w Teatrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach. Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl opierający się na zachrypniętym głosie, którym śpiewał od basbarytonu do barytonu. Mimo popularności władze Związku Radzieckiego nigdy nie uznały go za wielkiegoartystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trzykrotnie żonaty - ostatnią żoną była francuska aktorka Marina Vlady.

Wysocki zmarł na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na cmentarzu Wagankowskim w Moskwie, na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach. 25 stycznia obchodzona będzie 71. rocznica jego urodzin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji