Artykuły

Warszawa. Nowa Dramaturgia w TR

Dziś, 17 stycznia o godz. 19.00 w cyklu "Nowa Dramaturgia w TR" odbędzie się czytanie sztuki "Dostoevsky-trip" Władimira Sorokina.

Opieka reżyserska: Redbad Klynstra. Po czytaniu spotkanie z autorem, które poprowadzi Mariusz Czubaj. Wieczór autorski zorganizowany został we współpracy z Wydawnictwem W.A.B. z okazji wydania ksiażki Władimira Sorokina "Lód".

Wstep wolny.

Władimir Sorokin, "Dostoevsky-trip", przekład Agnieszka Lubomira Piotrowska.

W języku angielskim trip oznacza m.in. podróż narkotyczną, tzn. odmienny stan świadomości, istniejący na granicy dwóch realności. Rozdwojenie to także jedna z bardziej charakterystycznych cech poetyki Dostojewskiego. Bohaterowie sztuki Sorokina są uzależnieni, jednak nie od narkotyków, ale od literatury: Nabokova, Celine'a, Tołstoja.

Siedem postaci dramatu czeka na dealera, który proponuje im coś zupełnie nowego - Dostojewskiego.

Podróż w głąb literatury staje się dla bohaterów podróżą w głąb siebie, do najskrytszych wspomnień z dzieciństwa. Po drodze do siebie postaci przeistaczają się w bohaterów powieści Idiota i przeżywają kryzys świadomości bohaterów Dostojewskiego - ludzi przynależących do ginącego świata. Żyją na granicy, w wielkim napięciu, kiedy emocje sięgają zenitu. Wszyscy są opętani namiętnością (do pieniędzy, kobiet, destrukcji, życia...). Jednak podczas gdy u Dostojewskiego wszystko funkcjonuje w atmosferze ciągłego oczekiwania na katastrofę, u Sorokina ta katastrofa rozwija się na naszych oczach. Tak jakby autor pozbawił swoich balansujących nad przepaścią bohaterów równowagi. Narkotyczne działanie Dostojewskiego to "wywracanie siebie na lewą stronę", projekcja wnętrza, intymności na zewnątrz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji