Artykuły

"Kaligula" Rostworowskiego

Jubileusz A. Piekarskiego

Na przedstawienie z racji 30-letniej pracy scenicznej utalentowanego artysty dramatycznego i reżysera Antoniego Piekarskiego - dane w ubiegłym tygodniu w "Słońcu" - Teatr Ziemi Pomorskiej wybrał dramat Rostworowskiego "Kajus Cezar Kaligula". Wybór był bardzo trafny, rola bowiem tytułowa sztuki odpowiada doskonale rodzajowi talentu Piekarskiego.

Kaligula Rostworowskiego to nie jest ten historyczny Kaligula - tyran, potwór w ludzkim ciele, zwyrodnialec, okrutnik. To tylko nieszczęśliwy uginający się pod ciężarem władzy i czujący bezmiar pogardy dla ludzi, którzy tej władzy zbyt skwapliwie ulegają. Nawet scena zabójstwa Kaliguli nie jest w dramacie zgodna z historią, bo despotę zabija nie Cherea, który faktycznie był mordercą tego cezara.

Piekarski dał wspaniałą kreację Kaliguli. Zobaczyliśmy człowieka słabego, tchórzliwego, dobrego, lecz wykolejonego przez ogrom przypadłej mu przypadkowo władzy. W innych okolicznościach i w innej roli życiowej Kaligula mógłby być dobrym i szczęśliwym człowiekiem. Piekarski pokazał nam swą świetną grą biednego cezara, tonącego w ciągłej rozterce i ustawicznie drżącego o swe życie. Artysta oddał dobrze zamierzenia autora. Dzięki jego grze czuliśmy litość i współczucie dla Kaliguli - Kaliguli Rostworowskiego.

Publiczność gorąco oklaskiwała grę Piekarskiego, a po akcie drugim, kiedy artyście wręczono wielki kosz kwiatów, zgotowała mu burzliwą owację.

Z pozostałych wykonawców wymienić należy: p. Ładosiównę, b. dobrą w roli Lollii, p. Małkowską jako Milonię, p. Radwan-Łodzińskiego świetnego w roli Chaerei, p. Brackiego, który, jak zwykle, grał doskonale, trochę tylko, że tak powiem, zaostrzył rolę Protogenesa, p. Ścibora jako Marcusa Callistusa i p. Surzyńskiego, który inteligentnie odtworzył postać Regulusa, obdarzonego przez autora niezrozumiałą psychologią.

Dekoracje p. Małkowskiego b. dobre.

[data publikacji artykułu nieznana]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji