Artykuły

Berlin. 3 mln euro na polsko-niemieckie projekty kulturalne

Niemiecka Fundacja Kultury, podczas rozpoczynającego się w końcu kwietnia Roku Polsko-Niemieckiego 2005-2006, zamierza wspierać przede wszystkim kontakty pomiędzy polskimi i niemieckimi artystami z mniejszych ośrodków kulturalnych.

Niemiecka minister stanu ds. kultury i mediów poinformowała 1 marca w Berlinie, że finansowana przez niemiecki rząd Fundacja przeznaczyła 3 mln euro na wspieranie polsko-niemieckich projektów kulturalnych.

- Naszym celem jest przyczynienie się do wzajemnego zbliżenia społeczeństw ze wschodu i zachodu Europy. Ten proces napotyka ciągle na trudności, wynikające z braku zainteresowania i przesądów, które wynikają z niewiedzy o sąsiadach i wywołują lęki - zaznaczyła Christina Weiss [na zdjęciu] na spotkaniu z dziennikarzami.

Realizację polsko-niemieckich projektów pilotować będzie Biuro Kopernik. Jego szefowa Stefanie Peter wyjaśniła, że celem organizatorów jest wspieranie dopiero powstających spektakli teatralnych, muzycznych, tanecznych, programów radiowych i wystaw.

Fundacja sfinansuje m.in. powstanie klubu elektronicznej muzyki i sztuki współczesnej w Bytomiu. Od połowy sierpnia przez sześć tygodni klub stanie się miejscem koncertów, spotkań, spektakli teatralnych i wystaw głównie dla młodej publiczności. Przewidziane jest wydawanie własnej gazetki. Następnie klub przeniesie się do Wolfsburga w Dolnej Saksonii.

Innym projektem jest sztuka, którą przygotują bytomska Galeria Kronika i Bytomskie Centrum Kultury. Autorzy - Ingo Niermann, Tomasz Wygoda, Antie Majewski, Sebastian Cichocki i Katrin Vellrath - chcą ukazać Bytom jako miasto górnicze, które przeżyło szok spowodowany zamknięciem kopalni. Spektakl pokazany zostanie także w Berlinie.

Powstać ma także artystyczny program radiowy "Radio Copernicus", wspólnie tworzony przez polskich i niemieckich dziennikarzy. Będzie on nadawany po polsku, niemiecku i angielsku od lipca do końca roku z rozgłośni w Stralsundzie, Berlinie, Warszawie i Wrocławiu.

Polski reżyser Jan Klata zaprezentuje sztukę teatralną poświęconą problematyce niemiecko-polskich wspomnień o przeżyciach wojennych, ucieczkach i wysiedleniach.

Jednym z najatrakcyjniejszych punktów programu Roku Polsko-Niemieckiego ma być rajd kulturalny "TRIDEM 2005 - Paryż-Berlin-Warszawa". 100 młodych ludzi z Polski, Niemiec i Francji przejedzie samochodami z Paryża przez Berlin do Warszawy w dniach od 1 do 12 maja. Po drodze uczestnicy rajdu wezmą udział w licznych dyskusjach, zwiedzą zabytki historii i kultury, spotkają się z osobistościami życia politycznego i kulturalnego. Momentem kulminacyjnym rajdu będzie przekroczenie 9 maja mostu na Odrze z Frankfurtu do Słubic.

Pełny program przygotowany przez ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Niemiec ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji