Artykuły

Warszawa. Nadzwyczajne spotkanie ZASP dot. zmian w ustawie kulturalnej

Do Instytucji, Stowarzyszeń i Fundacji skupiających się wokół działań na rzecz scen polskich

W dniu 21. 06. 2010 r. o godz. 13.00 w siedzibie ZASP w Alejach Ujazdowskich 45 odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone projektom zmian w Ustawie dotyczącej organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej.

Wokół tego projektu narosło wiele nieporozumień i emocji. Na mocy porozumienia trójstronnego z Unią Polskich Teatrów i Stowarzyszeniem Dyrektorów Teatrów poprzednie władze ZASP podpisały zgodę na tekst projektu. Na 50. Walnym Zjeździe ZASP, w dn. 02. 04. 2010 r., delegaci oprotestowali ten fakt, inicjując w całym kraju akcję podpisów pod Apelem w sprawie wstrzymania projektu. Wiadomo powszechnie, że zmiany będą drastycznie rzutować na sytuację artystów wykonawców, ale ze względu na prawniczy charakter, trudno wymagać osobistego zaangażowania od każdego twórcy, którego ten tekst dotyczy. Tak naprawdę to tylko siedem stron z proponowanego Projektu, który z każdym dniem jest bliższy realizacji. Istnieje poważna obawa, że dalsze prace nad fragmentem Nas dotyczącym, odbywać się będą przy udziale tych, którzy nie mają choćby powierzchownej wiedzy na temat specyfiki pracy artystycznej - szczególnie w warunkach zespołowych. Tekst proponowanych zmian budzi coraz większy opór we wszystkich środowiskach artystycznych. Jest całkowicie sprzeczny z tendencjami europejskich ruchów na rzecz statusu artysty-wykonawcy. Zaproponowany przez prawnicze środowiska pracodawców, sprowadza wykonawcę do roli pracownika najgorszej kategorii, bez określenia jego sytuacji socjalnej i jakichkolwiek praw wynikających z charakteru naszych zawodów. Nie bierze pod uwagę faktycznej sytuacji materialnej i systemu wynagradzania wykonawców.

W ostatnim czasie powstało wiele organizacji skupionych wokół teatru i innych artystycznych placówek. Wiele powstało w opozycji do tych już istniejących. Skutek jest taki, że nawet Ci nieliczni, którzy chcą działać na rzecz środowiska tworzą kolejne podziały. ZASP jako stowarzyszenie stara się o bardziej dynamiczne działania niż dotychczas, zrzeszając wielu członków na terenie całego kraju może pomóc Tym, których ustawa najbardziej dotyczy, ale działać powinien w poczuciu wspólnego zaangażowania środowiska. Nasze działania są ściśle powiązane z walką o Status Twórcy, którą prowadzą przedstawiciele artystów z całego świata w organizacjach takich jak FIM i FIA.

Dlatego kierując się koniecznością dialogu na temat poszczególnych punktów Ustawy, sformułowaliśmy z pomocą prawników szereg pytań, które kierujemy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Finansów, Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Unii Polskich Teatrów, Rządowego Centrum Legislacji, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych LEWIATAN. Pytania, na które 21.06.2010 r. mamy nadzieję usłyszeć odpowiedzi, można już teraz przeczytać na stronie ZASP.

Zainteresowanych przyjazdem do Warszawy prosimy o zgłoszenia na adres e-mail: zasp@zasp.pl.

Sprawozdanie z zebrania będzie opublikowane na stronie ZASP.

Joanna Szczepkowska

Prezes ZASP

wraz z Zarządem Stowarzyszenia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji