Artykuły

Zakopane. Urodziny Witkacego zakończone

Koncert Tomasza Stańki i jego zespołu, premierowe przedstawienie "Balu w operze" Juliana Tuwima oraz występ grającej muzykę kubańską grupy Son de Cuba zakończyły w sobotę [26 lutego] obchody 20. rocznicy istnienia Teatru Witkacego w Zakopanem połączone ze 120. rocznicą urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Obchody w Zakopanem trwały od środy [23 lutego].

Jeden z najlepszych polskich jazzmanów trębacz Tomasz Stańko wystąpił na scenie Teatru Witkacego ze swoim zespołem. Podczas ponad godzinnego koncertu wykonał m.in. utwory ze swojej ostatniej płyty "Suspended night". Wyreżyserowany przez dyrektora zakopiańskiego teatru Andrzeja Dziuka spektakl "Bal w operze" publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Dzieło Tuwima powstało w 1936 roku, ale drukiem ukazało się dopiero po wojnie w 1946 r. w "Szpilkach". Utwór krążył po Polsce w odpisach, rozchwytywany przez czytelników. "Bal w operze" to groteskowy obraz Polski żywiącej się kłamstwem i ideologiczną propagandą. Kończy się apokaliptyczną wizją katastrofy, jaka grozi współczesnemu światu z winy m.in. polityków. W przedstawieniu wystąpili m.in. Krzysztof Łakomik, Krzysztof Wnuk, Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk. Po spektaklu pokrojony został urodzinowy tort.

Ostatni dzień witkacowskich obchodów zakończył się koncertem zespołu "Son de Cuba". Trio "Son de Cuba" specjalizuje się w interpretacji muzyki kubańskiej. Używa takich instrumentów jak m.in. gitara, bongosy, kongi, trąbka, instrumenty perkusyjne takie jak guiro, clave, maracas.

Z okazji podwójnego jubileuszu do Zakopanego zjechali goście z całej Polski. Przedstawienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Publiczność zobaczyła cztery spektakle: "Dżumę" Alberta Camusa, plenerowy spektakl "Carmen Funebre", "Panopticum" wg Juliana Tuwima i sobotni "Bal w operze" tego samego autora. Otwarto dwie wystawy - "Koty, damy i inne istnienia" krakowskiej artystki Barbary Gawdzik-Brzozowskiej i "Witkacemu" Jerzego Dudy-Gracza. Odbyły się także koncerty, promocje książek i pokazy filmów.

Teatr w Zakopanem założyli w 1985 roku absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Szefem grupy od początku jej istnienia jest reżyser Andrzej Dziuk, który przed rozpoczęciem działalności zakopiańskiego teatru (w latach 1983-1985) współpracował ze Starym Teatrem w Krakowie.

Zakopiański teatr mieści się przy ulicy Chramcówki 15. Jego siedziba to dawny budynek zakładu wodoleczniczego z 1910 roku. Sanatorium, znane kiedyś pod nazwą Czerwonego Krzyża, było przed laty miejscem spotkań bohemy.

Poczynaniom teatru patronuje artystyczna myśl Stanisława Ignacego Witkiewicza, a dużą część repertuaru stanowią jego utwory dramatyczne. Przy Chramcówkach istnieje Galeria Teatru, odbywają się Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne, koncerty muzyczne oraz spotkania z ludźmi teatru.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu "Na przełęczy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji