Artykuły

Kielce. Przedsiębiorca skuteczniejszy od urzędników

Kamienica, w której mieści się kielecki Teatr im. Żeromskiego [na zdjęciu], już w ponad jednej czwartej należy do prywatnego właściciela. A to blokuje inwestycje w budynku.

Udziały w kamienicy skupuje właściciel mieszczącego się w niej sklepu. I robi to skutecznie - jeszcze niedawno miał miał 8 proc., teraz należy do niego 27 proc. kamienicy.

Przedsiębiorca jest skuteczniejszy od urzędników, bo to, że oprócz Skarbu Państwa budynek ma kilku właścicieli, okazało się w 2002 roku. Wtedy część udziałów w kamienicy wykupił właściciel sklepu. I systematycznie swój udział powiększa.

Do Skarbu Państwa należy teraz 64 proc. udziałów, a 9 proc. nadal do kilkunastu rozrzuconych po całym świecie współwłaścicieli.

Ten stan komplikuje plany dyrekcji teatru. W związku z nieuregulowanymi prawami własności nie może się starać np. o fundusze unijne na remont kamienicy. - Moim zdaniem doszło do skandalicznej sytuacji. Jak można dopuścić do tego, żeby prywatni właściciele wykupywali teatr kawałek po kawałku?! A przecież czeka nas wiele prac remontowych, m.in. przy oficynie czy hoteliku. Jako strażnik pieczęci liczę, że zarząd województwa podejmie kroki, by raz na zawsze rozwiązać tę sytuację - mówi Piotr Szczerski, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego. Dodaje, że znalazł spadkobierców, którzy chcieli sprzedać swoje udziały w kamienicy. Niestety, poprzedni zarząd województwa stwierdził, że nie ma na to pieniędzy. - I wykupił je właściciel sklepu - opowiada dyrektor.

W tym tygodniu Piotr Szczerski rozmawiał z zarządem województwa na temat problemów z kamienicą. - Pocieszające jest tylko to, że usłyszałem, iż załatwienie tej sprawy jest dla zarządu bardzo ważne - mówi Szczerski.

Potwierdza to Marek Kwitek, członek zarządu województwa. Jednocześnie podkreśla, że sprawa nie jest łatwa.

- W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim toczy się postępowanie o nacjonalizację budynku. Czekamy na decyzję wojewody - mówi Kwitek. To już trzeci zarząd województwa, który będzie się zmagał z rozwiązaniem tego problemu.

Przedsiębiorca, który skupuje udziały w kamienicy, nie chciał z nami na ten temat rozmawiać.

Budynek, w którym mieści się siedziba teatru, jednej z najstarszych scen w Polsce, zaczęto wznosić w 1877 roku. Pomysłodawcą budowy był Ludwik Stumpf. Plotka głosi, że zrobił to, bo zakochał się w warszawskiej aktorce. Ponieważ w tamtych czasach Kielce miały bardzo złe połączenie z Warszawą, aby być ze swoją ukochaną, wybudował jej teatr. Zaplanował tam także hotel i restaurację. Projekt kamienicy sporządził Franciszek Ksawery Kowalski. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 6 stycznia 1879 roku. Budynek w praktycznie niezmienionym kształcie przetrwał do dziś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji